Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Ministerstvo kultúry pripravuje vznik múzea holokaustu

Ministerstvo kultúry pripravuje vznik múzea holokaustuBRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) - Ministerstvo kultúry pripravuje vznik prvého múzea holokaustu u nás. Bude v Seredi v priestoroch bývalého židovského pracovného tábora a jeho súčasťou má byť aj vzdelávacie centrum. Na projekt vypísalo ministerstvo verejné obstarávanie vo výške 174 723 eur bez DPH. Financovať sa bude z prostriedkov štrukturálnych fondov - Regionálneho operačného programu. Ako vyplýva z predbežného oznámenia zverejneného vo vestníku verejného obstarávania, zákazka sa vzťahuje na vypracovanie projektovej dokumentácie pre územné a stavebné konanie a realizačnú projektovú dokumentáciu stavby Múzeum holokaustu v Seredi.

Stavbu, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, tvorí päť objektov v areáli kasární v Seredi na Kasárenskej ulici. Bývalý židovský pracovný tábor má historickú, architektonickú a urbanistickú hodnotu, ktorá spočíva v autentických pamiatkových objektoch a ich umiestnení v rámci samotného tábora ako aj mesta Sereď.

Dokumentácia má byť vypracovaná v rozsahu projektovej dokumentácie na územné a stavebné konanie a realizáciu stavby. Rekonštrukciou objektu budú podľa zákazky zabezpečené štandardné hygienické podmienky, vytvoria sa dostatočné kapacity na zabezpečenie kancelárskych priestorov, spoločenských miestností, kuchynky, šatne, skladovacích a zhromažďovacích priestorov.

Pracovný tábor v Seredi vznikol z vojenských útvarov v roku 1941. Jeho dejiny sú spojené so štyrmi fázami. V prvej ho vybudovali a zriaďovali v ňom pracovné dielne. V druhej sa stal jedným z piatich centier pre organizáciu transportov Židov. Ako pracovný tábor s výrobňou v dielňach fungoval v tretej fáze. V poslednej fáze od roku 1944 do konca marca 1945 sa stal koncentračným táborom. Od roku 1942 do konca roku 1944 v ňom pracovalo približne 700 až 1200 väzňov. Podľa historikov boli v tábore veľmi ťažké životné podmienky, väzňov bili a znásilňovali. V súčasnosti ešte žijú ľudia, ktorí väznenie v tábore prežili.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 17.10.2009 | Čitateľov: 741