
Machyna považuje za paradox, že ten, kto zarába minimálnu mzdu 40 rokov, dostane dôchodok nižší ako životné minimum a štát mu dopláca. Ďalším dôvodom nárastu minimálnej mzdy je podľa Machynu situácia, že dvaja ľudia, pracujúci za minimálnu mzdu a majú dve deti, sa po odrátaní sociálnych dávok dostávajú pod hranicu životného minima. Z vyššej minimálnej mzdy, tvrdí šéf kovákov, sa zvýšia odvody a zníži sa riziko čiernej práce.
"Živnostníci nemôžu voči tomu namietať, lebo sa niektoré veci oddelili a sú viazané na iný ukazovateľ, nie na minimálnu mzdu," dodal Machyna. Minimálna mzda je podľa neho pre podniky minimálny náklad a má ekonomický a sociálny rozmer. Minimálnu mzdu a rozširovanie kolektívnych zmlúv označil za dva spôsoby plošného zvyšovania príjmov zamestnancov.
Kováci súhlasia aj s predĺžením vyplácania podpôr v nezamestnanosti. Machyna v tejto súvislosti povedal, že ak pracovníci platia do fondu zamestnanosti, tak majú nárok si tieto prostriedky aj vyčerpať, keď majú problém s prácou. Návrh na predĺženie podpory v nezamestnanosti, ktorý predložili Ivan Mikloš a Iveta Radičová (SDKÚ-DS), označil Machyna za farizejstvo. Zdôvodnil to tým, že práve počas predošlej vlády odborári bojovali proti zníženiu dĺžky poberania podpory v nezamestnanosti. "Keď to počujeme z ich úst, nie je to celkom legitímne. Je to skôr politická agenda ako úprimnosť. Pamätáme si veľmi dobre, že pred voľbami sa zmenili štyri dôležité zákony -Zákonník práce, zákony o verejnej službe, štátnej službe a kolektívnom vyjednávaní," dodal predseda kovákov. Spomínané zákony sa podľa neho vtedy zmenili v neprospech zamestnancov.
SITA