Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Vedci popísali stravovanie vegetariánskeho pavúka

Vedci popísali stravovanie vegetariánskeho pavúkaBRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) - V strednej Amerike žije druh pavúka z čeľade skákavkovitých, ktorý sa takmer výlučne živí rastlinami. O detailoch jeho stavovania informovali v časopise Current Biology americkí vedci z Villanova University.

Pavúk s vedeckým pomenovaním Bagheera kiplingi, ktorý dorastá len do dĺžky 5 až 6 milimetrov, konzumuje takzvané Beltove telieska - výrastky na listoch stredoamerických akácií. Tie obsahujú veľké množstvá bielkovín a živia sa nimi tiež mravce, ktoré žijú s akáciami v symbióze. Mravce obývajú duté ostne rastliny a chránia akácie pred inými bylinožravými živočíchmi. Druh Bagheera kiplingi, ktorý žije na starých listoch, kde sa mravce nevyskytujú, si preto musel vyvinúť spôsob, ako sa agresívnym mravcom vyhnúť. Keď je hladný, tak najprv pozoruje pohyb mravcov v okolí Beltových teliesok. Následne, ak tam žiadne mravce nie sú, rýchlo odhryzne kúsok telieska a odnesie si ho do bezpečia, kde ho potom skonzumuje.

Druh objavili George a Elizabeth Peckhamovci už v roku 1896 a pomenovali ho na počesť čierneho pantera Bagheeru z knihy Rudyarda Kiplinga Kniha džunglí (1894) a samotného autora diela. To, že je tento pavúk takmer úplný vegetarián, však zistil až v roku 2001 Eric Olsen z americkej Brandeis University. V súčasnosti je to aj jediný z viac ako 40-tisíc známych druhov pavúkov, ktorý sa špecializuje na rastlinnú stravu, i keď príležitostne si ju spestrí mravčími larvami. Podľa vedcov môže existovať viacero dôvodov, prečo je to tak. Jedným z nich je napríklad fakt, že v dažďových lesoch panuje veľmi silná potravinová konkurencia. Preto sa druhy snažia nájsť nové spôsoby, ako zohnať potravu. Okrem toho ide o zástupcu čeľade skákavkovitých, ktoré si nestavajú siete, ale aktívne lovia. Z tohto dôvodu sú pre ne Beltove telieska najideálnejšou korisťou. Navyše akáciám dorastajú listy celý rok, vrátane obdobia sucha, a nakoľko ich chránia mravce, neprodukujú žiadne chemické látky na svoju ochranu.

Informácie zverejnil spravodajský server news.bbc.co.uk.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 13.10.2009 | Čitateľov: 1218