
"Naše záväzky sú podľa medzinárodných pravidiel založené na zákonnosti. Vyhlásenia, ktoré obsahujú hrozby, konečné termíny a harmonogramy, na nás nemajú žiaden vplyv," zdôraznil Ghašghávi. Clintonová po rokovaní s britským ministrom zahraničia Davidom Milibandom v Londýne varovala, že západné mocnosti strácajú s Iránom trpezlivosť a Teherán vyzvala, aby v otázke jadrového programu prešiel od slov k činom. "Medzinárodné spoločenstvo nebude donekonečna čakať na dôkaz, že Irán je pripravený plniť si svoje medzinárodné záväzky," uviedla.
Západné mocnosti podozrievajú Irán z toho, že svoj jadrový program zameriava na výrobu jadrových zbraní, čo Teherán popiera. Svet nedávno pobúrili informácie o novom iránskom zariadení na obohacovanie uránu neďaleko mesta Kóm, ktorého existenciu Teherán len teraz priznal. Inšpektori OSN by mali nové zariadenie navštíviť 25. októbra.
Nasledujúcim krokom vo vyjednávaní medzinárodného spoločenstva s Teheránom bude stretnutie predstaviteľov Iránu, Spojených štátov, Ruska, Francúzska a MAAE 19. októbra vo Viedni. Na ňom by mala vzniknúť dohoda o predaji obohateného uránu pre iránsky reaktor zo zahraničia.
SITA/AFP