Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Cesta slovenského ragbistu a golfistu na OH bude dlhá

Cesta slovenského ragbistu a golfistu na OH bude dlháBRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) - Svetové olympijské hnutie má za sebou veľmi rušný týždeň, počas ktorého sa v Kodani uskutočnili voľby dejiska olympijských hier 2016, prezidenta i nových členov Medzinárodného olympijského výboru, olympijský kongres a zároveň sa rozhodovalo aj o športovom programe olympijských hier 2016, do ktorého oproti Londýnu 2012 pribudli golf a sedmičkové ragby.

Oba športy dostali v hlasovaní členov MOV potrebnú nadpolovičnú väčšinu - za golf bolo 63 delegátov (27 proti, 2 nehlasovali), za ragby dokonca až 81 (8 proti, 1 nehlasoval). Členovia MOV akceptovali augustové odporúčanie exekutívy MOV, ktorá zo sedmičky adeptov (okrem golfu a ragby ešte aj karate, športy na kolieskových korčuliach, squash, bejzbal, softbal) vybrala práve spomenuté dve odvetvia.

"Nestáva sa často, aby sa všetky podobné udalosti odohrali za jeden týždeň. Slovenský olympijský výbor (SOV) mal pred štyrmi rokmi šťastnú ruku, keď priestory vo svojej budove prenajal Slovenskej golfovej asociácii. Následne v rámci rozširovania SOV sa medzi členov dostali aj golfisti a piatkové kodanské hlasovanie sme preto mohli sledovať spoločne. Zaradenie tohto športu do programu hier sme privítali," povedal generálny sekretár SOV Jozef Liba.

Slovenská golfová asociácia (SKGA) má v súčasnosti vo svojich kluboch viac ako 6000 registrovaných členov, medzi nimi okolo tisíc mládežníkov. Jednou z jej priorít je rozšírenie golfu medzi mládežou. V predchádzajúcom období vzniklo päť tréningových centier mládeže a v najbližšom akademickom roku by sa mohol ako voliteľný predmet dostať do študijných plánov Fakulty telesnej výchovy a športu.

V súčasnosti slovenský golfista nemá veľkú šancu kvalifikovať sa na olympiádu. V golfovom turnaji v Rio de Janeiro 2016 by malo hrať po 60 účastníkov, najlepšia svetová pätnástka by mala mať účasť istú, zvyšné štartové pole sa doplní podľa redukovaného svetového rebríčka. Presné kritériá ešte nie sú známe a v najbližšom období sa budú dolaďovať. "Ak sa na to reálne pozrieme, cesta slovenského golfistu na olympijské hry bude veľmi dlhá. Golf je mediálne a marketingovo vo svete silný šport, mať slovenského golfistu na olympiáde je preto dosť silná motivácia," vyjadril sa Jozef Liba.

Golf nie je pod piatimi kruhmi nováčikom, o olympijské kovy sa hralo už v Paríži 1900 a v St. Louis 1904. Na Slovensku sa zatiaľ tento šport len rozvíja. "Golf ako džentlmenská hra korešponduje s olympijskými myšlienkami. Na Slovensku je skôr vnímaný ako spoločenská záležitosť, zaradením do olympijského programu by sa naň malo začať pozerať aj zo športového hľadiska," povedal generálny sekretár SKGA Juraj Špánik. Slováci zatiaľ nie sú ani renkingovo vysoko, najlepšia Slovenka Zuzana Kamasová je momentálne na 662. mieste svetového rebríčka. Jej umiestnenie je však trochu skreslené, keďže nehráva americké turnaje a na európskych v rankingu nie je až taký veľký dôraz. Zaradenie golfu do olympijského programu Kamasová privítala: "Keď som sa začala venovať golfu, kládla som si otázku, prečo taký masový šport nie je na olympijských hrách. Teraz mám radosť z toho, že môžem aj ja bojovať o olympijskú šancu. Za posledné roky sa zaviedli viaceré kroky, aby sa golf dostal na olympijské hry. Aj v rámci European Tour chodíme na dopingové kontroly."

Kým golf sa na Slovensku rozvíja a už sa plne etabloval, druhý olympijský nováčik ragby zatiaľ nemá zapustené pod Tatrami silné korene. V minulosti sa v spoločnej federálnej ére hralo ragby najmä v Čechách, po rozdelení sa na Slovensko dostáva len veľmi pomaly. Ragbyová asociácia zatiaľ nie je ani členom Slovenského olympijského výboru. Na olympijských hrách sa však nebude hrať klasické ragby s 15 hráčmi, ale iba jeho sedmičková zmenšená forma, v ktorej jeden zápas trvá 2 x 7 minút. Ragby sa do olympijského programu vracia prvýkrát od roku 1924. "Je to vo svete rozšírený šport, v mnohých krajinách veľmi atraktívny. Na Slovensku zatiaľ nie je etablované, sme však otvorení komunikovať s jeho zástupcami a môžeme im pomôcť," dodal Jozef Liba.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 12.10.2009 | Čitateľov: 596