BRATISLAVA 9. októbra (SITA) - Jupiterov mesiac Európa by mohlo byť jedno z najvhodnejších vesmírnych telies pre život mimo našej atmosféry. Veľký oceán, ktorý sa na ňom rozprestiera, obsahuje asi dvojnásobok všetkej vody, ktorá sa nachádza v oceánoch a moriach na Zemi, a mohol by vo svojich útrobách ukrývať až stokrát viac kyslíka, ako sa doteraz predpokladalo. Toto množstvo je viac než dostatočné pre poskytnutie podmienok vhodných pre život. A to nie len mikroorganizmom, ale aj inej makrofaune.
Nebolo isté, či sa bude dať nájsť nejaká forma života na mesiaci, keďže oceán leží pod niekoľkokilometrovou vrstvou ľadu, ktorá ho delí od produkcie kyslíka na povrchu. Bez tohto základného prvku, by sa život mohol formovať iba na báze síry a metánu, čo sú však podmienky, o ktorých sa vôbec nevie, či sa nachádzajú na dne vôd. Preto sa Richard Greenberg z University of Arizona rozhodol, že sa pokúsi preskúmať možnosť prítomnosti kyslíka. Odpoveďou bol vek ľadového povrchu mesiaca Európa, keďže súčasná pokrývka má 50 miliónov rokov. Zdá sa to síce ako dlhá doba, no v skutočnosti je pokrývka len veľmi mladá, keďže tvorí iba jedno percento veku slnečnej sústavy a jeho geológia spolu s nedostatkom kráterov má na svedomí, že ľad sa neustále obnovuje.
Greenberg sa domnieva, že koncentrácia kyslíka je dostatočne veľká na to, aby poskytli prístrešie mikroorganizmom i zložitejšej makrofaune, ktorá si pre svoj život vyžaduje viac kyslíka. Podľa jeho tvrdenia by v týchto vodách mohlo dýchať až 3 000 miliónov kilogramov makrofauny, ktorá potrebuje rovnaké množstvo kyslíka ako pozemské ryby.
Informáciu zverejnil internetový portál abc.es.
SITA
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok