Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Zelení chcú odvolať Klausa, údajne nie je schopný výkonu funkcie

Zelení chcú odvolať Klausa, údajne nie je schopný výkonu funkciePRAHA 9. októbra (WEBNOVINY) - Česká Strana zelených v piatok vyzvala na debatu o zmene ústavy, ktorá by umožnila odvolať prezidenta republiky. Zelení tak reagujú na aktuálnu situáciu, kedy Václav Klaus odmieta podpísať Lisabonskú zmluvu a vo štvrtok si stanovil novú podmienku. Podľa predsedu strany Ondřeja Líšku nastala "extrémna" situácia a je potrebné ju riešiť. Česká ústava síce umožňuje odvolať hlavu štátu za velezradu, Liška však odmieta, že by to bol tento prípad. Možnosťou podľa neho však je, že Senát a snemovňa sa zhodnú na tom, je prezident už viac nie je schopný vykonávať svoju funkciu. Predseda zelených v tejto súvislosti potvrdil, že jeho strana preto s takým návrhom príde. Ako dodal, Klausova aktuálna požiadavka je "alarmujúcou" informáciou a český líder ňou prekročil ústavné mantinely.

Václav Klaus v piatok potvrdil, že Lisabonskú zmluvu od počiatku považuje za zlý smer, ktorým sa Európska únia vydala. Zároveň sa obáva majetkových nárokov sudetských Nemcov, ktorí by si ich mohli uplatniť na Súdnom dvore EÚ (ECJ) v Luxemburgu. Preto žiada malú zmenu v rámci Charty základných práv, ktorá je súčasťou reformného dokumentu. Prostredníctvom nej chce údajne zabrániť tomu, aby Nemci vysídlení z Československa opäť mohli vzniesť požiadavku na svoje niekdajšie majetky v dnešnej Českej republike. Európska únia to však považuje za jasnú politickú obštrukciu, keďže Klaus vie, že na podobné zmeny je už v tomto momente neskoro.

Lisabonská zmluva, ktorá má zreformovať inštitúcie Európskej únie a zefektívniť tak jej chod, sa momentálne nachádza vo finálnej fáze ratifikačného procesu. Po tom, ako ju v opakovanom referende schválili minulý týždeň Íri, sa čaká už len na podpis dvoch prezidentov - poľského Lecha Kaczyńského a práve Klausov. Kým poľská hlava štátu zmluvu údajne v dohľadnom čase plánuje podpísať, Klaus odmieta na túto tému s európskymi lídrami komunikovať. Argumentuje čakaním na rozhodnutie českého Ústavného súdu, ktorý najprv musí posúdiť sťažnosť českých senátorov voči reformnému dokumentu. Termín vynesenia verdiktu známy stále nie je, no v prípade nevyhovenia sťažnosti, bude Klaus jedinou a poslednou prekážkou pri vstupe zmluvy do platnosti.

SITA/Mediafax

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 09.10.2009 | Čitateľov: 348