ISTANBUL 7. októbra (WEBNOVINY) - Turecko uskutoční zmeny a zavedie hodnoty, ktoré sú podmienkami pre vstup do Európskej únie. Vyhlásil to v utorok turecký prezident Abdulláh Gül krátko pred svojou návštevou Francúzska, ktoré sa stavia negatívne k členstvu Ankary v 27-člennom bloku. "Našou prioritou je uplatniť v praxi to, čo Európska únia. Sústreďujeme sa na to, odkedy sme sa dostali k moci," povedal prezident. Zároveň vyzdvihol spoločné hodnoty, akými sú demokracia, ľudské práva či vláda zákona. To je základ, na ktorom chce Turecko vybudovať vzťahy s Bruselom, zdôraznil Gül. Ako podotkol, Turecko bolo moslimskou krajinou už predtým, než začalo zintenzívňovať svoje kontakty s EÚ. "To nie je žiadna novinka," skonštatoval prezident s tým, že európska dvadsaťsedmička samú seba nikdy nedefinovala ako náboženskú úniu, a preto v islame problém nevidí.
Francúzsko ako aj Nemecko nie sú členstvu Turecka v 27-člennom bloku veľmi naklonené a preferujú skôr takzvané "privilegované partnerstvo". Odporcovia vstupu Turecka do únie argumentujú okrem iného zlým stavom ľudských práv, neblahým dopadom, ktorý by mal jeho prípadný vstup na európske hospodárstvo, ako aj tým, že krajina do Európy nepatrí ani len geograficky. Podľa zástancov začlenenia Turecka do EÚ je za odmietavými postojmi predovšetkým strach z invázie islamu do kresťanskej Európy.
Turecko začalo rokovať s úniou o vstupe v roku 2005. Doteraz však otvorilo len 10 z 35 rokovacích kapitol. Dôvodom je spor s Cyprom, ktorého suverenitu Turecko neuznáva, ako aj nesúhlas niektorých krajín EÚ s jeho plným členstvom.
SITA_AFP
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok