
Madagaskarská polícia medzitým potlačila demonštráciu prívržencov zosadeného lídra Marca Ravalomananu, ktorá sa konala paralelne s mierovými rokovaniami. Stovky aktivistov v hlavnom meste Antananarivo rozohnali slzotvorným plynom. Polícia vystreľovala medzi prívržencov exilového vodcu granáty naplnené plynom. Marcový nástup dočasného prezidenta Andryho Rajoelinu k moci vyvolal okrem trvalých masových nepokojov aj kritiku medzinárodného spoločenstva a uvalil krajinu do izolácie.
USA krajine zastavili dodávky pomoci, zatiaľ čo AÚ Madagaskaru prerušila členstvo. Nového 35-ročného prezidenta rovnako odmietlo uznať aj Juhoafrické rozvojové spoločenstvo (SADC).
Po mesiacoch krvavých protestov na čele s Rajoelinom, odvolaným starostom hlavného mesta Antananarivo, prezident Marc Ravalomanana 17. marca odstúpil z funkcie a odovzdal moc armáde. Tá vzápätí vymenovala Rajoelinu za nového prezidenta. Rajoelina následne zastavil činnosť parlamentu a rozhodol sa vytvoriť nový dočasný orgán, ktorý má dohliadať na fungovanie krajiny. Opozičný líder obviňoval prezidenta zo sprenevery verejných fondov a z podkopávania demokracie v krajine. Ravalomanana naopak vyčíta svojmu rivalovi prevzatie moci neústavným spôsobom.
SITA/AFP