
Výpočet odvodov podľa nových pravidiel by podľa SDKÚ-DS mierne zvýšil zhruba 98 -percentám zamestnancov príjem o 1 % a zároveň by výrazne zjednodušil celý systém. Strana už podľa slov Ivana Štefanca predložila príslušné zákony do parlamentu, pričom sa bude uchádzať aj o podporu ostatných politických strán. "Som presvedčený, že aj téma odvodov, ktorú považujem za jednu z najdôležitejších tém pre slovenské prostredie, pre tvorbu pracovných miest na Slovensku, bude témou, ku ktorej bude nútená sa vláda vyjadriť," uviedol Štefanec.
Zjednodušenie systému výberu odvodov by podľa Štefanca zaťažilo verejné financie sumou od 91 mil. eur do 124 mil. eur. Zároveň by však vytvorilo aj priestor pre možné zníženie odvodov v budúcnosti. Najsilnejšia opozičná strana vychádzala pri tvorbe návrhu reformy odvodov z materiálu vypracovaného Podnikateľskou alianciou Slovenska. SDKÚ-DS chce okrem spomínaných krokov presadiť aj zdobrovoľnenie poistenia v nezamestnanosti, ako aj zjednodušenie výpočtu dôchodkov.
Na zmene systému výberu odvodov v súčasnosti pracuje aj rezort financií, avšak v rámci širšej koncepcie, ktorej dlhodobejším cieľom je zjednotenie výberu daní, cla a odvodov do jedného miesta výberu. Vláda v súlade s týmto cieľom už posunula do parlamentu aj dva zákony, ktoré by mali zabezpečiť efektívnejšie fungovanie orgánov štátnej správy v oblastí daní a poplatkov ako aj samotnej daňovej správy.
Koncepciu reformy daňovej a colnej správy s výhľadom zjednotenia výberu daní, ciel a poistných odvodov schválila vláda Roberta Fica ešte v máji minulého roka. Celá reforma je rozvrhnutá na dve fázy. V prvej fáze pod názvom UNITAS I. by sa mala zlúčiť daňová a colná správa a taktiež by sa mal vytvoriť systém riadenia a organizovania výberu štátnych príjmov prostredníctvom novej Finančnej správy SR. Zjednotenie výberu daní a ciel by tak malo byť reálne od začiatku roka 2013. V druhej fáze UNITAS II. predpokladá rezort financií zjednotenie výberu všetkých odvodov do jediného miesta výberu.
SITA