Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Slovenskí vedci budú mať dátové centrum ako malá fabrika

Slovenskí vedci budú mať dátové centrum ako malá fabrikaBRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) - Slovensko začalo budovať Dátové centrum pre výskum a vývoj za vyše 33 miliónov eur, čerpať na to bude peniaze z eurofondov. Projekt dokončia v roku 2014, pričom bude slúžiť približne pre 17 000 vedeckých, výskumných a vývojových pracovníkov na Slovensku, ktorí chcú pracovať s veľkým množstvom dát. Keďže sa v dátovom centre budú nachádzať aj citlivé informácie, miera a úroveň prístupu do databáz bude závisieť od charakteru užívateľa. Podľa Jána Turňu, riaditeľa Centra vedecko-technických informácií, ktoré projekt zastrešuje, si treba dátové centrum predstaviť ako "supervýkonný" počítač s obrovským diskovým priestorom. "Jeho odber bude 600 kW - pre porovnanie, v domácnosti používame len stovky wattov, čiže to bude ako malá fabrika," vysvetlil v rozhovore pre agentúru SITA Turňa.

Práve absencia podobne výkonného centra bránila našim vedcom zapájať sa do medzinárodných projektov. Dátové centrum má obsahovať špecifické informácie z rôznych oblastí vedy a výskumu, centrálny register publikačnej činnosti, archív online databáz, bioinformatické a iné vedecké databázy, ďalej vedeckú literatúru, ktorá nie je oficiálne vydaná, ako napríklad diplomové práce, záverečné práce výskumných ústavov a podobne. Orientáciu v databázach uľahčí vyhľadávač. Súčasťou projektu je aj antiplagiátorský softvér, ktorý bude preverovať originalitu kvalifikačných prác študentov vysokých škôl.

Sídlo Dátového centra pre výskum a vývoj bude v budove na Hanulovej ulici v Bratislave, zvyšnú časť vybudujú na Žilinskej univerzite. Vedeckým pracovníkom poskytne potrebný výpočtový výkon a mimoriadne veľký diskový priestor. "Dátové centrum je napojené rýchlosťou 10 gigabajtov za sekundu, čo je obrovská rýchlosť," hovorí Turňa. Pre porovnanie, najvyššia rýchlosť internetového pripojenia pre domácnosti na Slovensku je 15 megabajtov za sekundu. Projekt by mal uľahčiť prácu napríklad aj výskumníkom v oblasti medicíny, počasia, geológie či geografie.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 04.10.2009 | Čitateľov: 652