Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Lisabonská zmluva bude prioritou Španielska počas predsedníctva EÚ

Lisabonská zmluva bude prioritou Španielska počas predsedníctva EÚMADRID 3. októbra (WEBNOVINY) - Španielsko uvítalo rozhodnutie obyvateľov Írska, ktorí v piatkovom referende hlasovali za prijatie Lisabonskej zmluvy, a vyhlásilo, že implementácia dokumentu bude prioritou jeho predsedníctva EÚ v prvej polovici roka 2010. "Španielske predsedníctvo Európskej únie bude implementovať túto zmluvu, ktorá symbolizuje novú Európu 21. storočia. Veľmi nás teší toto veľmi jasné víťazstvo strany "za" (Lisabonskú zmluvu). Obdobie neistoty sa skončilo," uviedol pre tlačovú agentúru AFP španielsky štátny tajomník pre Európsku úniu Diego López Garrido. Výsledok je "stimulujúci pre všetkých, ktorí sú proeurópski," a ukazuje, že "Íri vidia v Európe najlepšiu cestu" ako čeliť ekonomickej kríze, povedal Garrido. "Toto štvrté španielske predsedníctvo EÚ bude najkomplexnejšie, najzložitejšie a tiež najvášnivejšie, pretože bude musieť čeliť tejto ambicióznej výzve," dodal.

Vo svojom vyhlásení španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos uviedol, že výsledok referenda znamená "áno pre Európu". "Lisabonská zmluva dá EÚ nové nástroje pre činnejšie rozhodovanie a silnejšie vystupovanie mimo bloku," dodal.

Z konečných oficiálnych výsledkov Írskeho referenda vyplýva, že za dokument, ktorým by sa malo zefektívniť fungovanie EÚ, hlasovalo 67,1 a proti jeho prijatiu sa vyslovilo 32,9 percenta obyvateľov Írska.

O osude Lisabonskej zmluvy rozhodovali Íri po tom, ako ju odmietli v predchádzajúcom referende z roku 2008. Na to, aby dokument platil, je potrebné, aby ju prijali všetky členské štáty únie. Po Írsku je teraz rad už len na Poľsku a Českej republike. Poľský premiér Lech Kaczynski už predtým prisľúbil, že v prípade úspešného referenda v Írsku s podpisom nebude váhať. Na ťahu je teraz Česká republika, ktorá však čaká na vyjadrenie zo strany ústavného súdu, ktorý má rozhodnúť, či je text zmluvy v súlade s českou ústavou. Následne ju bude musieť podpísať prezident Václav Klaus, ten sa však podľa vlastných slov s týmto rozhodnutím nebude ponáhľať. Karty ešte môžu zamiešať aj Briti. Opozičná Konzervatívna strana Davida Camerona sa už totiž nechala počuť, že v prípade víťazstva v budúcoročných parlamentných voľbách má v pláne usporiadať o tejto otázke v krajine referendum.

Lisabonskú zmluvu podpísali európski lídri 13. decembra 2007. Podľa pôvodného predpokladu mal byť ratifikačný proces vo všetkých členských štátoch EÚ dokončený v apríli tohto roka. Írsko bolo jediným štátom únie, kde o dokumente rozhodovali občania v referende. V júni 2008 Íri Lisabonskú zmluvu odmietli v pomere 53,4 ku 46,6 percenta hlasov.
SITA/AFP

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 03.10.2009 | Čitateľov: 343