BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) - Príbehy, ktoré si prežili na vlastnej koži, odohrali deti z detského domova Childrens Garden (Detská záhrada) z kenského Nairobi. Tri príbehy plné sklamania, chudoby a násilia ukázali Slovensku v Novom evanjelickom kostole v Bratislave. Drámu Naše životy napísal zakladateľ domova Moses Ndungu spolu s jedným z učiteľov, hrali ju už vo Švédsku. Ako povedala riaditeľka nadácie Beata Dobová, "za všetkými smutnými príbehmi je dobrá nádej - a aj keď boli smutné, skončili sa veselo". Deti sa však na konci hry priznali, že ich stále ohrozujú tri monštrá - korupcia, znečisťovanie a globálne otepľovanie.
Prvým z príbehov bol osud dievčatka s menom Wilkister Adema. Jej otec bol alkoholik a svoje deti často bil. Jej jedinou pozitívnou spomienkou je záhrada. Druhý príbeh rozprávala Mercy Nyachuba, ktorej otec zomrel. Tesne pred smrťou ho jeho mama obvinila, že jej nedáva peniaze a že ak jej ich nedá hneď, tak zomrie. Ako tvrdí Mercy, keď hrá, cíti sa vinná, keď si musí spomenúť na to, čo prežila. "Vždy sa mi chce plakať. Musíme to ale povedať. Ľudia nám môžu pomôcť," povedala.
Jediným chlapcom bez sponzora, ktorý prišiel na Slovensko, je 19-ročný Jackson Gacigi, ten sa do domova dostal po prepustení z väzenia po viac ako dvoch rokoch. Jeho mama ušla s Jacksonom, jeho bratom a dvoma sestrami pred otcom - tyranom. Postupne mu zomreli najbližší príbuzní okrem sestier. Jackson žobral a bral drogy, aby necítil hlad, potom ukradol mobil, a tak sa dostal do väzenia. "Nie je to ťažké, chcem, aby to ľudia vedeli," odpovedal Jackson na otázku, či nie je ťažké ukázať svetu, čo prežil. "Život je ťažký. Mnoho detí prišlo z ulice, niektorí nemajú kde zostať," povedal Jackson, ktorý tvrdí, že teraz je život celkom dobrý. "Možno si teraz prenajmem dom. Chcem sa stať dobrým stolárom. Už som aj skončil školu," prezrádza svoje sny Jackson. Detskej záhrade však chce pomáhať aj naďalej.
Deti z detského domova tak dostali možnosť spoznať sa so svojimi adoptívnymi rodinami, ktoré ich finančne podporujú. Projekt adopcie na diaľku zastrešuje Nadácia Integra. Malí Keňania počas niekoľkých dní na Slovensku bývajú u svojich "druhých rodín", ako svojich sponzorov nazvalo jedno z dievčat - Mariam. "Zrazu je to živé a ozajstné, sme dojatí, aj sa tešíme," povedala adoptívna mama Mariam Viera Hojnošová.
Mnohé deti sú o prvý raz v zahraničí. "Polovica z nich chce teraz byť stewardmi a letuškami. Chcú sa však vrátiť domov, sú plní elánu a nadšenia niečo zmeniť. Domáci im chýbajú," smiala sa Dobová. Návštevu podporili Slovak Aid a Európska komisia. "Bolo to dojímavé, po niekoľkých rokov dopisovania, kreslenia a virtuálneho kontaktu vidieť to ich stretnutie," povedala Dobová, ktorá tvrdí, že adopcia na diaľku je aj veľmi dobrý výchovný prostriedok pre deti. "Tie deti, keď majú takýto vzťah k africkým deťom, sú citlivejšie na potreby ľudí z rozvojových krajín, ktorí žijú v chudobe. Uvedomia si, že to, čo žijeme my, je nadštandard," vysvetlila.
V domove je v súčasnosti 160 detí vo veku od troch do 23 rokov. Tieto deti si na diaľku Slováci môžu adoptovať. Mesačne ich podporia 20 eurami, ktoré pokryjú mesačné výdavky na jedlo, oblečenie, zdravotnú starostlivosť, hygienu a školské potreby. Od donorov sa očakáva, že budú s deťmi komunikovať aj prostredníctvom listov. Projekt sa volá Malaika (po swahilsky anjel). Súčasťou domova je aj škola, ktorá poskytuje vzdelanie aj pre ďalšie deti mimo domova. Svojich sponzorov hľadá ešte 40 chlapcov. Každý deň pritom do Detskej záhrady príde päť-šesť ďalších
Nádejní donori sa môžu prihlásiť na e-mailovej adrese malaika@integra.sk a z nadácie im následne pošlú poštou dotazník. V ňom vyplnia údaje o sebe, ale aj o dieťati, ktoré by si chceli adoptovať. Stáva sa, že si dieťa adoptujú rodiny s deťmi, ktoré si s malými Afričanmi neskôr dopisujú. Záujem o adopciu však majú aj mladé ženy a dôchodcovia.
Integra deťom pomáha aj prostredníctvom verejných zbierok. Jednou z nich je projekt Šanca vyrásť, v rámci ktorého zbierali peniaze do zelených krhličiek aj v kostoloch prostredníctvom Evanjelickej diakonie. Celkovo vyzbierali 66 000 eur, vďaka ktorým kupujú 20-árový pozemok so záhradou vedľa domova. Na tom vyrastie budova pre chlapcov. Podľa kenského zákona musia chlapci a dievčatá žiť oddelene. Na pozemku si budú môcť navyše pestovať zeleninu, chovať domáce zvieratá a zabezpečiť si tak potravinovú nezávislosť. Ďalším akútnym problémom je voda. Predtým ju detský domov kupoval od mesta. Teraz sú deti odkázané používať vodu z rieky. Tá je však znečistená a spôsobuje rôzne kožné ochorenia. Na pozemku by sa dala vybudovať aj studňa. Tú postaví švajčiarska organizácia, ktorá Detskú záhradu tiež podporuje.
Detský domov Childrens Garden - Detská záhrada - založil Moses Ndungu a jeho manželka Silvia. Moses, ktorý sám vyrástol v ťažkých podmienkach, začal s desiatimi deťmi pod stromami, bez budovy. "Nechcem vidieť deti trpieť tak, ako som musel trpieť ja," povedal Moses, ktorého matku opustil jeho otec. "Dávame deťom život," vyhlásil.
Súčasťou domova je aj škola, ktorá poskytuje vzdelanie a jedlo aj pre ďalšie deti mimo domova. Aj vďaka škole sponzoruje nadácia v Keni 350 detí, z toho 23 chodí na strednú školu.
Všetky informácie o projekte adopcie na diaľku sú na www.malaika.sk.
SITA
Deti z Kene ukázali, čo museli prežiť, kým dostali pomoc
Súvisiace kategórie článkov :
Vytvorené: 03.10.2009 | Čitateľov: 828
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok