BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Niektoré druhy malých cicavcov sa vo Veľkej Británii vyskytujú vo dvoch geneticky odlišných populáciách. Na základe DNA testov to odhalili vedci z The University of York.
Výsledky štúdie, uverejnenej v časopise Proceedings B, ukazujú, že sedem druhov cicavcov, konkrétne tri druhy hrabošov, dva druhy piskorov, myš domáca a hranostaj čiernochvostý, žijúcich na severe a západe Britských ostrovov má odlišnú mitochondriálnu DNA než populácie tých istých druhov v centrálnej oblasti Británie. Podľa expertov sa však nemohli tieto dve varianty vyvinúť jedna z druhej priamo na ostrovoch, ale museli sa tam dostať z kontinentálnej Európy nezávisle od seba. Stalo sa tak ešte predtým, než pred 8000 rokmi stúpla hladina svetového oceánu a oddelila Britániu od zvyšku svetadielu. Vedci predpokladajú, že najprv prišiel severný variant a druhý dorazil až po konci poslednej doby ľadovej. Ten následne nahradil v centrálnej časti riedku pôvodnú populáciu zdecimovanú tisícročným zaľadnením.
Vedci taktiež predpokladajú, že rovnaký princíp platil aj pri osídľovaní Británie ľuďmi. Prvotnými obyvateľmi tejto oblasti Európy boli Kelti a až po nich sem prišli iné národy ako Rimania, Anglosasi a Normani. Vyvracia sa tak zažitá teória, že Kelti osídlili Britániu až počas doby železnej a následne ich nahradili Anglosasi.
Informácie priniesol spravodajský server news.bbc.co.uk.
SITA
Vedci objavili u malých cicavcov rozdiely v DNA
Súvisiace kategórie článkov :
Vytvorené: 01.10.2009 | Čitateľov: 794
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok