BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) - S cieľom vyjednať podporu pre klimatický a energetický balíček pricestuje v sobotu do Poľska francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý sa v Gdańsku stretne s premiérmi krajín V4, Pobaltia, Bulharska a Rumunska. Cieľom schôdzky je prezentovať francúzskemu predsedníctvu Európskej únie (EÚ) kľúčové politické pripomienky, ktoré majú tieto krajiny ku klimaticko-energetickému balíčku. Ten predpokladá výrazné zníženie emisií skleníkových plynov v rámci EÚ. Stretnutie sa uskutočňuje z iniciatívy poľského premiéra Donalda Tuska, ktorého krajina v súčasnosti predsedá V4. Zúčastní sa na ňom aj premiér SR Robert Fico.
Počas rokovaní o klimaticko-energetickom balíčku sa vytvorila skupina ôsmich členských krajín EÚ (Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko), ktoré podali návrh, aby Európska komisia okrem iného zohľadnila redukciu emisií dosiahnutú týmito krajinami od roku 1990 do roku 2005. V súvislosti s týmto bodom sa k uvedeným krajinám pridalo aj Česko. Zároveň poľská strana predložila vlastný návrh ku klimaticko-energetickému balíčku.
Za účasti 186 krajín pokračuje v poľskej Poznani dvojtýždňová konferencia Organizácie Spojených národov (OSN) o globálnych klimatických zmenách, ktorá vyvrcholí 12. decembra. Zúčastnené štáty majú stanoviť časový harmonogram pre ďalšie kolá klimatických rokovaní. Tie by mali o rok v decembri vyústiť do dohody o globálnom klimatickom režime, ktorý po roku 2012 nahradí Kjótsky protokol. Ešte pred začiatkom konferencie poľský minister pre európske záležitosti Mikolaj Dowgielewicz uviedol, že krajiny EÚ sú vzdialené od dohody o opatreniach na boj proti globálnemu otepľovaniu a nie je žiadna garancia, že dohodu sa na decembrovom summite podarí dosiahnuť. Minister zároveň situáciu prirovnal k októbrovej vrcholnej schôdzke únie, kde Poľsko a Taliansko pohrozilo vetovaním balíčka o klimatických zmenách.
Európska únia si stanovila tri ciele na rok 2020 - 20-percentné zníženie emisií skleníkových plynov z úrovní v 90. rokoch, zvýšiť obnoviteľné energie na úroveň 20 percent z celkovej spotreby a celkové 20 percentné zníženie využívania energie. Mnohé krajiny však uprednostňujú ochranu svojho priemyslu z dôvodu nákladov, ktoré tieto ciele zahŕňajú, a šance na dohodu komplikuje aj finančná kríza vo svete. Podľa ministra viaceré krajiny "nie sú pripravené na tento krok pristúpiť a snažia sa o odklad balíčka", vrátane Škandinávie, Holandska, Nemecka a Veľkej Británie. Na októbrovom summite EÚ pohrozili poľský premiér Donald Tusk a jeho taliansky partner Silvio Berlusconi vetovaním, ktoré stiahli až po tom, keď niektoré rozhodnutia odložili na summit Európskej rady v dňoch 11. až 12. decembra.
SITA
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok