VIEDEŇ 25. septembra (WEBNOVINY) - Projekt dostavby slovenskej jadrovej elektrárne Mochovce spĺňa súčasné požiadavky na jadrovú bezpečnosť napriek tomu, že jeho realizácia pokračuje na základe stavebného povolenia z roku 1986. Riaditeľ odboru jadrovej bezpečnosti Úradu jadrového dozoru (ÚJD) Slovenskej republiky Juraj Rovný to vyhlásil počas dnešného verejného prerokovania vo Viedni, kde mohli obyvatelia rakúskeho hlavného mesta vyjadriť svoje pripomienky v rámci prebiehajúceho posudzovania vplyvov na životné prostredie. Modifikovaný projekt, ktorý ÚJD predložili na schválenie v roku 2008, bol podľa neho posudzovaný podľa takzvaného atómového zákona z roku 2004 a vyhlášok z roku 2006. Rovný tak poprel predošlé tvrdenia viacerých aktivistov, podľa ktorých majú byť jestvujúce časti stavby ponechané v stave zodpovedajúcom štandardom z totalitnej éry.
"Zmena stavby pred dokončením spôsobila to, že pôvodná dokumentácia z roku 1986 bola nahradená novou, ktorá spĺňa (súčasné) legislatívne požiadavky," ubezpečil prítomný zástupca Slovenských elektrární Jozef Belan. Zastaraná dokumentácia nedokončených blokov 3 a 4 bola podľa neho nahradená "kompletne". Okrem problému schvaľovania stavby počas diskusie rezonovala najmä otázka systému ochrany, ktorý má v prípade havárie zabrániť úniku rádioaktivity. Bývalý predseda ÚJD Jozef Mišák, ktorý na zhromaždení vystupoval ako odborník na jadrovú bezpečnosť, poprel tvrdenia rakúskych úradov, že projekt dostavby neobsahuje takzvaný kontajnment, teda ochranný obal okolo reaktora a primárneho okruhu. Nové bloky podľa neho budú chránené overeným systémom, aký používajú napríklad jadrové elektrárne v Nemecku. Ako doplnil, projektanti vzali do úvahy aj odporúčanie Európskej komisie týkajúce sa ochrany pred prípadným nárazom lietadla, ktorú však nepožaduje žiadny medzinárodný predpis.
Jednou z hlavných tém diskusie bolo aj načasovanie procesu vyhodnocovania vplyvov na životné prostredie, ktorý nasleduje až po schválení dostavby. Prítomní zástupcovia slovenského ministerstva životného prostredia v tejto súvislosti upozornili na rozdielnosti medzi slovenskou a rakúskou legislatívou, čo však rakúski partneri nepovažovali za odpoveď. "Závery, aj z tohto verejného prerokovania, budú zahrnuté do záverečného stanoviska ministerstva životného prostredia, ktoré bude vydané Úradu jadrového dozoru ako povoľovaciemu orgánu, a ten je povinný ich zohľadniť do svojho rozhodnutia," vysvetlil riaditeľ legislatívno-právneho odboru ÚJD Martin Pospíšil. Ako vzápätí dodal, žiadny predpis nestanovuje, akým spôsobom je potrebné tieto pripomienky zohľadniť.
Na úvod prerokovania vystúpil aj rakúsky minister životného prostredia Nikolaus Berlachovich, ktorý sa poďakoval slovenskej strane za jej záujem vypočuť si obavy Rakúšanov. Vyzdvihol tiež nedávne založenie takzvaného energetického partnerstva medzi Viedňou a Bratislavou, ktoré má podporiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku. Slovenskú vládu zastupoval štátny tajomník ministerstva životného prostredia Jaroslav Jaduš, ktorý ospravedlnil neprítomnosť povereného ministra životného prostredia Dušana Čaploviča pre plánovanú cestu do Spojených štátov
Mesto Viedeň začalo 7. septembra rozsiahlu informačnú kampaň proti rozšíreniu jadrovej elektrárne Mochovce. Viedenčania môžu vyjadriť svoj názor prostredníctvom korešpondenčných lístkov zaslaných do každej domácnosti. Rakúsky ústav pre ekológiu vydal štúdiu, ktorá hovorí o alarmujúco nízkej úrovni bezpečnosti a uvádza zoznam najzávažnejších nedostatkov na stavbe pochádzajúcej zo začiatku 80. rokov. Dokument vypracovaný na objednávku viedenského úradu životného prostredia konštatuje, že "základná konštrukcia (stavby) neumožňuje úplné prispôsobenie dnešnej úrovni vedy a techniky". Za slabé miesta okrem iného označuje prestarnuté zakonzervované zariadenia, nedostatočnú dokumentáciu stavby či vysokú problematickosť doplnenia modernej techniky. Dokument ďalej hovorí o mimoriadne vysokom nebezpečenstve požiaru, keďže vďaka stavebnému riešeniu núdzové systémy nie sú od seba dostatočne oddelené. Navyše, podľa štúdie chýba ochranný kryt, ktorý by mal chrániť reaktor v prípade pádu lietadla. Jadrová elektráreň Mochovce je vzdialená od centra Viedne asi 160 kilometrov vzdušnou čiarou. Slovenský premiér Robert Fico počas augustovej návštevy elektrárne potvrdil, že 3. a 4. blok by mali byť dokončené podľa plánu v rokoch 2012 a 2013. Zakonzervované technické zariadenia sú podľa neho v dobrom stave, pretože sa do ich udržiavania investovali každoročne značné prostriedky. Tretí a štvrtý blok Mochoviec majú spolu dosahovať kapacitu 880 MW.
SITA
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok