
ale aj ako občania budeme robiť všetko pre to, aby tu takéto zariadenie nebolo, vyjadril sa poslanec Peter Závodský a dodal, že sú pripravení zorganizovať petíciu proti spaľovni. Podľa zákona však prevádzku takéhoto zariadenia môže zastaviť len krajský úrad životného prostredia v prípade prekročenia emisných limitov. tak na podnet obvodného úradu životného prostredia (OÚŽP), pričom prvým krokom nie je zastaviť prevádzku, ale prijať nápravné opatrenia, uviedla prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Galante Edita Belovičová.
Spaľovňa mala v minulosti problémy s prekročením emisných limitov, keď produkovala zvýšené množstvo dioxínov a furánov. Nespĺňala ani limity hluku, skúšobná prevádzka odhalila, že ich prekračuje o dva decibely. Podľa konateľa prevádzkovateľskej spoločnosti CO-Medika Ľubomíra Ďurča už vykonali potrebnú nápravu a zariadenie je bezpečné. sme všetky zákonné normy a nariadenia, spaľovňu sme dali do priadku technicky aj legislatívne. Je tam monitoring napojený na obvodný úrad životného prostredia, ktorý sa zapne, keď spustíme pec, povedal. boli prekročené len v skúšobnej lehote, čo je povolené. V súčasnosti sú všetky emisie v norme, potvrdila Belovičová.
Galantská spaľovňa má byť v prevádzke 16 hodín denne. Jej kapacita je 40 kilogramov za hodinu, zatiaľ však nie je naplnená. Prevádzkovateľ v súčasnosti podpisuje zmluvy so zdravotníckymi zariadeniami a ambulanciami, ktoré tu budú spaľovať odpad. to predovšetkým dodávatelia z Trnavského kraja, skonštatoval Ďurčo.
Spaľovňu nebezpečných nemocničných odpadov prevádzkuje od januára aj Fakultná nemocnica v Trnave, jej kapacite ja 1000 kilogramov odpadu denne. Výstavba tejto spaľovne sa uskutočnila napriek nesúhlasu mesta a protestu obyvateľov, ktorí proti nej spísali petíciu s približne 500 podpismi.
SITA