
Etický kódex tak zanikne súčasne s ukončením pôsobenia vládneho splnomocnenca vo funkcii 30. septembra tohto roku. Za rok a pol platnosti Etického kódexu zaznamenala a prešetrovala kancelária vládneho splnomocnenca iba približne desať sťažností od občanov na jeho údajné porušenie. Žiadna z nich sa pritom po preverení neukázala ako opodstatnená.
Etický kódex tak podľa Baráta splnil svoj cieľ a v ďalšom období už postačí, ak spotrebitelia budú prípadné sťažnosti riešiť štandardným spôsobom prostredníctvom podnetov pre Slovenskú obchodnú inšpekciu alebo iné príslušné orgány kontroly. "Neznamená to však, že obchody a prevádzky si teraz musia nálepky odstrániť. Môžu im naďalej slúžiť ako čestné označenie signatára. Pre spotrebiteľov to môže mať stále istý význam pri výbere miesta, kde nakúpiť," uzavrel vládny splnomocnenec.
K Etickému kódexu sa pripojilo takmer 3 000 rôznych subjektov, predovšetkým súkromných podnikov, ale aj obecných či mestských samospráv a iných verejných inštitúcií. Reálne tak podľa Baráta nálepku s označením signatára a so sloganom "Meníme menu, nie cenu získalo viac ako 20 tisíc rôznych predajní alebo prevádzok služieb po celom Slovensku.
Cieľom Etického kódexu je prispieť k úspešnému prechodu na novú euromenu. Dokument má pomôcť vytvoriť u verejných inštitúcií, podnikateľov a spotrebiteľov pocit dôvery a dostatočnej informovanosti. Etický kódex vznikol v spolupráci splnomocnenca vlády pre zavedenie eura v SR a Podnikateľskej aliancie Slovenska. Podobný projekt s názvom FAIR sa realizoval počas zavedenia eura aj na Malte.
SITA