Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

GATES: Zmena plánu bude znamenať bezpečnejšiu Európu

GATES: Zmena plánu bude znamenať bezpečnejšiu EurópuNEW YORK 20. septembra (WEBNOVINY) - Odstúpenie Spojených štátov od pôvodného plánu protiraketovej obrany neznamená, že sa vzdávajú zámeru poskytovať ochranu európskym spojencom, ale naopak umožní jeho rýchlejšiu realizáciu. Minister obrany USA Robert Gates to uvádza vo svojom komentári, ktorý v sobotu zverejnil denník The New York Times. Budúcnosť protiraketovej obrany v Európe, ktorá v súčasnosti nemá žiadny vlastný systém, je podľa neho zabezpečená. Pôvodný zámer, ktorý predpokladal vybudovanie základní v Poľsku a Českej republike, nahradí rozšírený plán rozložený do viacerých etáp. Výsledkom bude oveľa účinnejší obranný systém, ktorého prvá časť môže fungovať už o dva roky, ubezpečuje Gates.

Rozšírenie amerického protiraketového štítu o 10 striel v Poľsku a radar v Česku minister podľa vlastných slov odporučil bývalému prezidentovi USA Georgeovi Bushovi iba niekoľko dní po svojom nástupe v decembri 2006. Účelom týchto zariadení mala byť identifikácia a zničenie rakiet dlhého doletu odpálených z Blízkeho východu, ktoré by mohli niesť jadrové hlavice. Za "najväčšie a najpravdepodobnejšie nebezpečenstvo" pritom Gates označuje znepriatelený Irán. Hoci išlo vo svojej dobe o "najlepší plán", skutočnosťou by sa stal podľa neho najskôr v roku 2015. Pôvodné medializované odhady pritom hovorili o uvedení do prevádzky v roku 2013. Ďalší najmenej dvojročný posun by podľa Gatesa spôsobili "zdržania v poľskom a českom ratifikačnom procese".

Minulý týždeň prezident Barack Obama, rovnako na Gatesovo odporúčanie, rozhodol o nahradení pôvodného plánu novým riešením, ktoré podľa ministra predstavuje "oveľa vhodnejší prístup". V prvej fáze by mali USA do roku 2011 rozmiestniť v najohrozenejších častiach Európy plavidlá s obrannými strelami overeného typu SM-3. Druhá fáza, ktorá by mala byť dokončená okolo roku 2015, predpokladá použitie modernizovaných striel typu SM-3s na pozemných základniach v južnej a strednej Európe. "Toto bude oveľa efektívnejšia obrana, ak by nepriateľ odpálil mnoho rakiet naraz," píše Gates. Takýto útok je podľa neho najpravdepodobnejším scenárom, keďže Irán "pokračuje vo výrobe a rozmiestňovaní početných zbraní krátkeho a stredného doletu". Súčasne sa majú realizovať ďalšie plány, ktoré zabezpečia ochranu "prakticky celého" územia Európy. "Tí, čo hovoria, že rušíme protiraketovú obranu v Európe, sú buď zle informovaní, alebo zle interpretujú to, čo robíme," dodáva Gates. Minister taktiež odmieta tvrdenia, že zmena je "nejakým ústupkom voči Rusku", ktoré proti navrhovaným základniam ostro namietalo.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 20.09.2009 | Čitateľov: 441