BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) - Výskumníci v Malajzii potvrdili, že istý pôvodca malárie, o ktorom sa domnievali, že zasahuje v prvom rade opice, môže ľudí nainfikovať či dokonca aj zabiť, píše sa v štúdii publikovanej v časopise Clinical Infectious Diseases. Štúdia financovaná britskou spoločnosťou Wellcome Trust testovala klinické a laboratórne znaky pôvodcu malárie, plasmodium knowlesi, o ktorom sa donedávna myslelo, že postihuje najmä opice v juhovýchodnej Ázii. Výskumníci pod vedením profesorov Balbir Singh a Janet Cox-Singh z University Malaysia Sarawak zistili, že tento pôvodca malárie je rozšírený u ľudí v Malajzii a susedných krajinách. Ich výskum potvrdil, že plasmodium knowlesi je piatym pôvodcom malárie, ktorý u ľudí môže byť smrteľný, na rozdiel od veľmi podobného no "miernejšieho" pôvodcu zvaného plasmodium malariae.
"Malária plasmodium knowlesi sa môže ľahko spliesť s plasmodium malariae, keďže tieto dva parazity pod mikroskopom vyzerajú veľmi podobne," uviedol jeden z výskumníkov a ako dodal, "ochorenie môže byť v skutočnosti smrteľné, keďže parazity sa v krvi rozmnožujú každých 24 hodín".
Vedci zozbierali údaje zo štúdie, ktorú uskutočnili na vzorke 150 pacientov. Tím s použitím molekulárnej metódy zistil, že plasmodium knowlesi bol najbežnejším pôvodcom malárie, keďže sa objavoval u viac než dvoch tretín prípadov. Väčšinu infikovaných sa podarilo vyliečiť jednoducho s pomocou chloroquinu a primaquinu, dvoch najbežnejších prostriedkov na liečbu malárie, no u jedeného z desiatich pacientov sa objavili komplikácie a dvaja ochoreniu podľahli, tvrdí štúdia. Celkovo výskumníci zistili, že podiel úmrtí je menej než dve percentá, čo znamená, že pôvodca malárie plasmodium knowlesi je rovnako smrteľný ako p. falciparum, ktorý bol doteraz považovaný za najnebezpečnejšiu formu malárie. Výskumníci však zdôraznili fakt, že je ťažké odhadnúť presnosť nimi nameranej úmrtnosti, práve pre pomerne malý počet skúmaných prípadov.
Malária ročne zabije viac než milión ľudí na svete a Singh upozorňuje, že pôvodca plasmodium knowlesi by sa mohol ešte viac rozšíriť prostredníctvom návštevníkov zo západu, ktorí prichádzajú do krajín juhovýchodnej Ázie.
SITA/AFP
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok