
"Nie je to žiadne prekvapenie. Nemali by však podceňovať silu ľudského hnevu," reagoval Alonso Moleiro, viceprezident venezuelskej asociácie novinárov. Ako dodal, tlak verejnosti, ktorý je pokojný a v medziach zákona, môže spolu s medzinárodným tlakom prinútiť vládu veci prehodnotiť. "Nik nie je nedotknuteľný," varoval Moleiro.
V snahe dostať pod kontrolu médiá v krajine nariadila venezuelská vláda 1. augusta zatvorenie 34 rozhlasových staníc. "Keď dostanú od Conatelu nariadenie, budú musieť ukončiť vysielanie," uviedol vtedy Diosdado Cabello, riaditeľ národného telekomunikačného regulátora a tiež minister verejných prác v ľavicovej vláde prezidenta Huga Cháveza. Zároveň varoval, že podobný osud môže postihnúť aj ďalšie stanice.
Venezuela má okolo 240 rozhlasových staníc, ktoré sú spolu s ostatnými médiami pod stálym tlakom Chávezovej vlády. Prezidenta opakovane kritizujú organizácie na ochranu ľudských práv ako Human Rights Watch (HRW) a vyčítajú mu cenzúru a zneužívanie moci. Podľa kontroverzného lídra naopak opatrenia obmedzujúce vysielacie práva rádií a televízie povedú k "demokratizácii komunikačných médií a zabezpečia skutočnú slobodu slova". HRW však trvá na tom, že kroky vlády "zredukujú možnosti kritikov vlády, aby vyjadrili svoj názor a vážne obmedzia slobodu vyjadrenia vo Venezuele".
SITA/AFP