Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Pozvánka do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke - Medonosná včielka

Pozvánka do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke - Medonosná včielka

História medu: Medzi najstaršie dôkazy o používaní medu je archeologický objav mesta Eilos v západnom Švédsku. Hruda živice zmiešaná s medom nesie doteraz odtlačok zubov dieťaťa, ktoré si na tejto pravekej žuvačke pochutnávalo. Vedci určili vek nálezu na 9000 rokov. Med požíval od pradávna mýtickú úctu, pretože bol obostretý mnohými tajomstvami. Do sedemnásteho storočia nevedeli učenci prísť na to, ako sa vlastne včely rozmnožujú. Včela predstavovala pre kresťanov symbol pracovitosti, čistoty a panenstva. Aj pápež Urban VIII. (1568 - 1644) si na svoj erb vybral tri včely. Ešte menej ako o usilovných včelách sa vedelo o pôvode medu.

Starovekí Gréci boli presvedčení, že med je straší ako sama Zem, preto ho považovali za potravu bohov. Aristoteles veril, že medové kvapky padajú z neba do pozemských kvetov, odkiaľ ich včely vyberajú a nosia do svojich úľov. V Egypte sa včela stala už v prvej dynastii (cca3200 p.n.l ) symbolom pre kráľovstvo. Podľa egyptských legiend boli včely žijúcimi slzami boha slnka. Med používali Egypťania nielen do jedál a nápojov, ale aj ako kozmetický prípravok. Kleopatra si kvôli kráse prikladala medovú pleťovú masku. U mnohých stredovekých kultúr bol med symbolom plodnosti, preto bol aj obľúbeným svadobným darom. V starovekých kultúr patril med a výrobky z neho k darom , ktoré nesmeli chýbať na oltároch bohov. Včelí med bol predmetom rôznych mystických rituálnych úkonov a kládol sa aj do hrobov zosnulých.

Ak sa chcete dozvedieť tajomstvá medu a jeho liečivých účinkoch v súčasnosti, pozývame Vás na podujatie, ktoré pripravilo Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci so včelármi z Novej Bystrice a Kysuckého Nového Mesta.
Účelom prezentácie je priblížiť krásnu ľudskú činnosť všetkým návštevníkom, ktorí zavítajú dňa 2. augusta 2009 do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.
Včelári pripravili celodenný program, ktorý začína o 9.00 hod. odbornou prednáškou v objekte Raganov mlyn.
O 12.00 hod. Vás pozývame na svätú omšu do kaplnky Panny Márie Ružencovej, ktorú bude celebrovať kanoník Pavol Šadlák - správca farnosti Rajecká Lesná.
Počas celého dňa je pripravená bohatá prezentácia rôznych prípravkov a výrobkov z medu spojená s predajom.

D.H. Kysucké múzeum v Čadci

 


Čitateľov: 1933