Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Proti prenosu HIV Magna bojuje aj v Kongu

Proti prenosu HIV Magna bojuje aj v KonguBRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) - Proti prenosu HIV z matky na dieťa začne organizácia Magna-Deti v núdzi bojovať aj v Kongu. Program na zastavenie prenosu HIV vírusu z matky na dieťa (PMTCT) po prvý raz spustili v roku 2006 v Kambodži, v Keni o rok neskôr. Ako pre agentúru SITA povedal výkonný riaditeľ Magny Martin Bandžák, budúci rok by chceli začať pomáhať vo Vietname. "Veľa sa hovorí o Afrike, ale situácia v Ázii je tiež vážna. Kambodža, Vietnam a Thajsko sú ochorením AIDS významne zasiahnuté. Situácia vo Vietname je katastrofálna, program v krajine vlastne vôbec nefunguje," vyhlásil.

V rámci projektu iniciatívy Aids No More zabezpečuje Magna HIV pozitívnym matkám a ich novonarodeným deťom komplexnú prenatálnu, natálnu a postnatálnu starostlivosť. Program okrem komplexnej lekárskej a sociálnej starostlivosti pre matku s dieťaťom v prípade potreby zabezpečuje pre dieťa náhradnú stravu počas prvých 12 mesiacov jeho života, pretože materské mlieko obsahuje HIV vírus. Po troch rokoch dosiahol projekt 96,5-percentnú úspešnosť, maximálna môže byť 98. "Je to strašne vysoké percento," pochválil sa Bandžák. Situáciu však treba podchytiť čím skôr, aby táto šanca mohla byť taká vysoká.

V Kambodži do projektu v priebehu každého roka vstúpi okolo 150 matiek a detí. Deti pomáha zachraňovať aj výťažok z predaja knihy Stratené životy, ktorá prináša fotografie ľudí s AIDS alebo po vojnových tragédiách zachytené Bandžákovým objektívom.

V Keni pôsobí Magna v krajskej nemocnici Kombewa v provincii Nyanza s 35 zamestnancami. Tí sa starajú o HIV pozitívne deti, prevádzkujú nutričný program pre podvyživených pacientov aj program na zastavenie prenosu vírusu HIV z matky na dieťa. "Len v tejto jednej nemocnici je vyše štyritisíc HIV pozitívnych pacientov, z toho štyristo detí. Až tisíc ľuďom Magna zabezpečuje stravu v nutričnom programe. Do programu na zastavenie prenosu HIV vírusu z matky na dieťa ročne vstúpi okolo päťsto žien a ich detí," povedal Bandžák. Viac ako polovica Keňanov - takmer 16 miliónov ľudí - je chudobných a až 7,5 miliónov žije v extrémnej chudobe. Sedemsto ľudí denne zomrie na následky HIV/AIDS a odhaduje sa, že 1,1 milióna detí pre toto ochorenie osirelo. Až 150-tisíc detí žije s vírusom HIV, ktorým sa nakazili pri pôrode alebo pri kojení. Od novembra 2007 do júna tohto roka sa na financovaní projektu v Keni podieľal aj Slovak Aid.

V Konžskej demokratickej republike Magna pripravuje projekt od novembra 2008. Ako vysvetlil Bandžák, je náročná nielen pre obrovskú chudobu a množstvo problémov, ale aj z pohľadu logistiky, registrácií a legislatívy." Projekt by však chceli spustiť tento rok, v Kongu už pôsobia dvaja pracovníci Magny. Rovnako ako v ostatných krajinách bude okrem HIV pozitívnych pacientov Magna pomáhať aj podvyživeným deťom.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 18.08.2009 | Čitateľov: 664