Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Bolt je už teraz legendou ako Owens, Pelé a Maradona

Bolt je už teraz legendou ako Owens, Pelé a MaradonaBERLÍN 17. augusta (SITA) - Fantastický svetový rekord 9,58 sekundy Usaina Bolta vo finále behu na 100 metrov na atletickom svetovom šampionáte v Berlíne nadchol azda každého. Od fínskeho fanúšika, ktorý len krútil neveriacky hlavou a pýtal sa: "Mr. Bolt, čo nám pripravíte na olympiáde v Londýne?", až po jeho súperov.

Tysona Gaya, ktorý ako jediný držal s Jamajčanom ako-tak krok, Boltov supervýkon neprekvapil: "Vravel som, že človek môže zabehnúť stovku pod 9,60. Teší ma, že to Usain dokázal, ale som smutný, že som to nebol ja."

Boltov predchodca v listine svetových rekordérov na 100 metrov Asafa Powell krátko po finále vyvaľoval oči a dookola opakoval: "Neskutočné!" Neskôr na tlačovej konferencii medailistov - Powell získal bronz - pridal ďalší komentár. "Som vzrušený z toho, ako Usain dnes večer bežal a teší ma, že som bol súčasťou tohto skvelého predstavenia. 9,58 - to je hlavné motto celého večera."

Bývalý svetový rekordér, majster sveta a olympijský víťaz, Kanaďan Donovan Bailey označil jamajského mladíka za najväčšieho šprintéra modernej éry.

Jochen Zeitz z firmy Puma, ktorá je jedným z významných sponzorov svetového rekordéra, zdôraznil, že Bolt ľuďom ukázal, že vrcholový šport sa dá robiť s radosťou a úsmevom. "Usain je už teraz taká legenda svetového športu, ako boli futbalové hviezdy Pelé a Maradona," dodal.
Viceprezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, ktorý finálový beh na 100 m sledoval priamo na Olympijskom štadióne v Berlíne, prirovnal Boltov rekord k výkonu legendárneho amerického šprintéra a diaľkara Jesseho Owensa na olympiáde v roku 1936 v Berlíne, kde získal na Hitlerovu zlosť štyri zlaté medaily. "Usain je talent, aký sa narodí raz za storočie. V Berlíne predviedol takú veľkú vec, ako jeho slávny predchodca Jesse Owens."

V hľadisku berlínskeho štadióna sa zo synovho triumfu radovali Boltovi rodičia - otec Wellesley a mama Jennifer. Tatko Bolt v rozhovore s redaktorom denníka Bild priznal, že ho čas 9,58 šokoval. "Očakával som, že Usain vyhrá, ale nepredpokladal som, že svetový rekord rozomlie na prach," povedal Wellesley Bolt a prezradil, že jeho syn sa možno už na budúci rok pokúsi o svetový rekord aj na 400 metrov: "Povedal, že sa chce stať legendou, preto musí ešte pridať do zbierky svetový rekord na štvorstovke.

Šprintérsky kráľ Bolt finišoval rýchlosťou 44,72 km/h

Chce sa stať legendou, preto s manažérom Rickym Simmsom vymysleli Projekt Bolt. Prvý krok k splneniu urobil už v nedeľu: famózny svetový rekord 9,58, jasné víťazstvo o 13 stotín nad Tysonom Gayom, rekordné zlepšenie globálneho maxima na stovke o 11 stotín.

"Opäť som sa k naplneniu svojho sna priblížil, ale dva úspešné roky sú málo na to, aby som zostal navždy v pamäti športových fanúšikov," priznal skromne jamajský šprintér Usain Bolt na tlačovej konferencii po finále stovky na berlínskom svetovom šampionáte. "Musím byť úspešný rok čo rok, lebo títo dvaja chlapci ma budú neustále naháňať," a pozrel sa na vedľa sediacich Tysona Gaya a Asafu Powella.

Aj keď je Usain Bolt už svetovou superhviezdou, ktorú napríklad Gay prirovnal k legende basketbalovej NBA Kobemu Bryantovi, ostáva bezprostredný, neštylizuje sa do pózy nedotknuteľnej superstar.

"Nedeľný večer bude patriť k veľkým okamihom v športovej histórii, ale nikdy neviete, čo bude zajtra," upozornil na vrtkavosť osudu. O tom, že sláva je rýchlo pominuteľná, by veru mohli rozprávať stovky hviezd a hviezdičiek.

Dvadsaťdvaročný Jamajčan predviedol v nedeľu večer na Olympijskom štadióne v Berlíne famózny beh. Od štartu, s ktorým má často problémy, až do cieľa. Biomechanická analýza finále ukázala, že po šiestom najlepšom reakčnom čase (0,146 s) viedol už po prvých 20 metroch (2,89 sekundy) o stotinku pred Richardom Thompsonom, ktorý reagoval na štartérov výstrel najlepšie (0,119 s).
"Chcel som vo finále odštartovať čo najlepšie a to sa mi podarilo. Rozbehová fáza mi tiež vyšla, a keď som viedol aj po 50 metroch, už som vedel, že bude ťažké predbehnúť ma, lebo ďalší úsek je mojou najsilnejšou stránkou," vysvetľoval trojnásobný olympijský víťaz z Pekingu.

Netáral do vetra: dvadsiatku medzi 60. a 80. metrom prešprintoval za 1,61 sekundy, čo je v prepočte rýchlosť 44,72 km/h. Úžasné! Ani na jednom meranom dvadsaťmetrovom úseku nebol od Bolta nik rýchlejší. Keď ako blesk prefrčal cieľom, Tysonovi Gayovi zostávalo ešte do konca 1,34 metra. Boltova priemerná rýchlosť na celej stovke bola 37,58 km/h, na prešprintovanie cieľovej rovinky potreboval "jamajský blesk" podľa niektorých 41, podľa iných 42 krokov.

Rodák z Trelawny mal na berlínskych MS na stovke jediný cieľ - vyhrať a potvrdiť, že minulý rok nebol iba žart. Po finále však priznal, že bol nachystaný na svetový rekord. "Ale nemyslel som si, že ho zlepším o viac ako desatinu. Som na seba hrdý," zdôraznil, no so širokým úsmevom na tvári veľavravne dodal: "V mojom prípade však naozaj nič nie je nemožné..."

A už si vytýčil aj ďalšiu métu: "Viem, že môžem bežať ešte rýchlejšie, ale museli by to byť úplne perfektné preteky. Chcem svetu ukázať, že mám ešte na lepší čas: 9,50 - to by bola veľká vec."

Hoci vážne ho mohol ohroziť azda len Gay, Bolt ani jedného finalistu nepodceňoval: "Nebežal som len proti Tysonovi, o medaily bojovalo sedem mužov a každého z nich som bral vážne."
Novinári sa Bolta na tlačovke pýtali, ako sa dokáže koncentrovať na preteky, keď pred štartom vystrája a robí rôzne grimasy. "Celý rok tvrdo trénujem a viem, čo je v mojich silách. Preto sa chcem zabaviť, mať radosť zo všetkého. Keď však zaznie štartérov povel ´na miesta´, od tej chvíle nič nevnímam a naplno sa sústredím len na preteky," vysvetľoval.

Aj keď v eufórii po svetovom rekorde ešte na ploche štadióna pred rozvášnenými divákmi vyhlásil, že šou sa ešte nekončí, neskôr už bol opatrnejší a pripustil, že na dvojstovke už svetový rekord nemusí padnúť: "Budem bežať opäť naplno, ale myslím si, že prekonať rekord bude oveľa ťažšie."

BOLTOVE STOVKY V ROKU 2009


Marec:

9,93 s vetrom - Spanish Town (Jam.)

Jún:

10,00 v chlade a v lejaku - Toronto (Kan.)
9,77 s vetrom - Ostrava (ČR, Zlatá tretra)
10,14 v rozbehu - Kingston (Jam., národný šampionát)
10,11 v semifinále - Kingston (Jam., národný šampionát)
9,86 vo finále - Kingston (Jam., národný šampionát)

Júl:

9,79 v hustom daždi - Paríž (Fr., Zlatá liga)
10,31 v rozbehu v protivetre 2,9 m/s - Londýn (V. Brit)
9,91 v protivetre 1,7 m/s - Londýn (V. Brit.)

August:

10,20 v rozbehu - Berlín (Nem., MS)
10,03 vo štvrťfinále - Berlín (Nem., MS)
9,89 v semifinále - Berlín (Nem., MS)
9,58 vo finále - Berlín (Nem., MS)

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 17.08.2009 | Čitateľov: 501