BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) - Migrantov, ktorí u nás nemajú povolenie na pobyt a ani nie sú v zariadeniach hraničnej a cudzineckej polície či migračného úradu, budú oddnes na uliciach viacerých miest lákať domov bilbordy a plagáty. Informovať ich budú o možnosti asistovaného dobrovoľného návratu do krajiny svojho pôvodu, povedali novinárom na tlačovej besede zástupcovia Medzinárodnej organizácie pre migráciu. Kampaň, ktorú úrad financuje z fondov Európskej únie, stojí 403-tisíc eur. Bude v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline,Topoľčanoch, Zvolene, Košiciach a v Prešove.
"Prvýkrát máme možnosť informovať cudzincov, ktorí vôbec nie sú zachytení," informovala vedúca úradu Zuzana Vatráľová. Doteraz informoval úrad len osobne, letákmi a prostredníctvom anonymnej informačnej linky, na ktorej s cudzincami komunikujú v siedmich jazykoch. Teraz pribudnú bilbordy a plagáty, zväčša na telefónnych búdkach a miestach, kde je zvýšený pohyb cudzincov. Na plagátoch nájdu slovo "domov", ktoré je vo viacerých jazykoch, telefónnu linku a adresu, kde môžu dostať informácie, ako sa zo Slovenska dostať domov legálne a bezpečne.
Podľa Vatráľovej je cieľom kampane "prísne informovať, nie presviedčať". Program návratov domov realizuje úrad s ministerstvom vnútra od roku 1998. Ročne pomôže okolo sto migrantom, od roku 2004 do konca júla tohto roka už pomohol 690 ľudom. Zo Slovenska sa v tomto období vrátili migranti do 40 krajín pôvodu. Najvyšší počet migrantov, ktorým poskytol úrad pomoc pri návrate domov, bolo z Moldavska (190). Za jedenásť rokov eviduje iba dva prípady, že chceli zostať migranti na Slovensku. V súčasnosti má okolo 20 prípadov rozpracovaných, potvrdila Adriana Weissová, zodpovedná za program.
Cieľom Medzinárodnej organizácie pre migráciu, ktorá pôsobí v 125 krajinách, je pomáhať presídleným utečencom a migrantom. Doteraz už pomohla vyše 13 miliónom ľuďom. Slovensko je jej členom od roku 1996. Pri asistovanom dobrovoľnom návrate cudzincov domov sa venujú najmä vybavovaniu cestovných dokladov, vybavovaniu cesty i asistencii pri tranzite cudzincov. "Ak majú doklady, trvá to do dvoch týždňov," uviedla Vatráľová. Cudzincom, ktorí sa vracajú domov, pomáha aj finančným príspevkom, je schopná zabezpečiť napríklad aj príspevok na rekvalifikáciu, či podnikanie.
Na Slovensku požiadalo o azyl od roku 1992 do konca tohtoročného apríla 54 838 cudzincov, azyl získalo 547. V minulom roku dostalo azyl 22 cudzincov, čo je o osem viac ako v roku 2007. Chcelo ho získať 909 osôb. Doplnkovú ochranu získalo vlani 66 cudzincov a štyrom udelili slovenské štátne občianstvo. Za prvý polrok tohto roka dostalo azyl na Slovensku sedem cudzincov, pričom požiadalo oň 345 ľudí.
SITA
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok