BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) - Astronómovia objavili prvú planétu, ktorá obieha v opačnom smere ako rotuje jej hviezda. Planéty a hviezdu tvorí rovnaká pracho-plynová hmlovina, čiže vedci predpokladajú, že by mali obiehať v rovnakom smere, ako sa hviezda otáča. O novej planéte sa domnievajú, že ju do protichodnej (retrográdnej) obežnej dráhy vymrštil blízky stret s inou planétou alebo prechádzajúcou hviezdou.
Prácu predložili na publikáciu časopisu Astrophysical Journal. Spoluautor Coel Hellier z britskej Keele University tvrdí, že planéty s retrográdnymi orbitami sú považované za výnimočné. "Popri všetkom (v hviezdnej sústave) čo víri v rovnakom smere vrátane hviezdy, musíte urobiť niečo naozaj veľké, aby ste ju donútili ísť v opačnom smere," povedal Hellier. Smer obežnej dráhy je známy u približne desiatky planét mimo našej slnečnej sústavy. Toto je jediný príklad protichodnej obežnej dráhy. Všetky ostatné majú priamy, alebo inak prográdny, smer. To znamená, že obiehajú v rovnakom smere, ako sa otáča ich hviezda. Profesor Hellier povedal, že za túto neobyčajnú obežnú dráhy planéty je pravdepodobne zodpovedná blízka kolízia. "Je to najpravdepodobnejšie vysvetlenie. No tiež sa to dá urobiť aj tak, že sa obežná dráha ruší postupne pomocou vplyvu inej planéty. Doteraz sme tam však nenašli dôkaz o inej planéte," dodal profesor.
Novoobjavený objekt pomenovali WASP-17b a je to v poradí sedemnásta extrasolárna planéta, ktorú objavilo konzorcium britských univerzít Wide Area Search for Planets (WASP). Plynový obor je približne dvakrát taký veľký ako planéta Jupiter, má však asi len polovicu jeho hmotnosti.
Informácie zverejnil spravodajský portál news.bbc.co.uk.
SITA
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok