Bývalý riaditeľ Správy katastra v Trebišove Pavol P.BANSKÁ BYSTRICA 11. augusta (WEBNOVINY) Takmer päť hodín trval dnes výsluch vnuka grófa Ladislava Károlyia na hlavnom pojednávaní v kauze Slánske lesy pred senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici. Z podvodu a falšovania verejných listín obžalovaní podnikateľ Milan I., notár Ferdinand O. a bývalý riaditeľ Správy katastra v Trebišove Pavol P. tvrdili, že korunný svedok obžaloby sa mýli, nehovorí pravdu a na niektoré veci sa nepamätá. Podľa prokurátora obžalovaní ako organizovaná skupina v roku 1998 pripravili Slovenskú republiku a ďalších vlastníkov približne o šesť a pol tisíc hektárov lesných a iných pozemkov v hodnote viac ako 1,3 miliardy korún.
Právna zástupkyňa poškodenej Slovenskej republiky Irena Sopková si však myslí, že grófov vnuk, 78-ročný László Károlyi potvrdil všetky podstatné skutočnosti z prípravného konania. Povedal, že v januári 1998 podpísal notársku zápisnicu, ktorou osvedčil dar Márii Dušičkovej. Vyhlásil, že slovenskej verzii zápisnice nerozumel, ale podpísal ju po tom, ako mu ju preložil notár Ferdinand O. Maďarský preklad zápisnice však dostal až po roku, aj to od predstaviteľov Lesov SR a nie od obžalovaných, ktorí mu to sľúbili. V zápisnici bolo, že dar predstavuje osem tisíc hektárov, čo nebola pravda. Povedal, že v tom čase vlastnila rodina grófa Károlyia na Slovensku asi 2 500 hektárov pozemkov. Darom mal byť malý domček so záhradkou pre bývalú zamestnankyňu jeho starého otca pri odchode do dôchodku. Úvahu, či Mária Dušičková mohla byť nemanželskou dcérou jeho deda, vnuk najprv označil ako vtip a poznamenal, že v rodine to nebolo zvykom. S úsmevom dodal, že pritom nedržal sviečku. podnikateľ Milan I., notár z Veľkých Kapušian Ferdinand O. a bývalý riaditeľ Správy katastra v Trebišove Pavol P. tvrdia, že sú nevinní a žiaden trestný čin nespáchali. Milan I. si myslí, že ide o občiansky spor a nie o trestnoprávnu kauzu. K majetku sa dostal cez svoju manželku, ktorej stará matka Mária Dušičková mala získať lesy a iné pozemky ako dar od grófa Ladislava Károlyia ako jeho nemanželské dieťa. Milan I. tvrdil, že nevedel o tom, že 85-ročná pani bola v roku 1998 dvakrát sama u notára a tam zápisnične vyhlásila, že je vlastníčkou nehnuteľností. K prípadu sa dostal až v júni 1998, keď babka svoj vyše miliardový majetok previedla na neho, pretože nikto z rodiny vraj o to nemal záujem. Zároveň z Milana I. urobila jediného spoločníka a konateľa spoločnosti Slánske lesy.
Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici prípad uzavrela podaním obžaloby na Krajský súd v Košiciach v máji 2004. Odvtedy spis z rôznych dôvodov putoval medzi Košicami, Špeciálnym súdom v Pezinku, Krajským súdom v Banskej Bystrici a odvolacím Najvyšším súdom SR.
Na Okresnom súde v Košiciach sa už jedenásť rokov vedie občianske konanie v spore o vlastníctvo inkriminovanej pôdy. Účastníkmi konania sú Slovenská republika a obžalovaný konateľ spoločnosti Slánske lesy Milan I. Pôdu na základe predbežného opatrenia súdu obhospodarujú Lesy SR a Slovenský pozemkový fond. Proces v kauze Slánske lesy pokračuje v októbri výsluchom svedkov, ktorých má navrhnúť prokuratúra a obhajoba. Ak súd uzná trojicu za vinných, hrozí im trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov.
SITA
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok