Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Havrany potvrdzujú vierohodnosť Ezopovej bájky

Havrany potvrdzujú vierohodnosť Ezopovej bájkyBRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) - Jedna z Ezopových bájok by mohla byť podľa vedcov založená na skutočnosti. V príbehu starom viac než 2000 rokov, používa havran kamene, aby tak zdvihol vodnú hladinu v džbáne, dosiahol na tekutinu a uhasil svoj smäd. Štúdia publikovaná v časopise Current Biology odhaľuje, že havrany, dokážu v podobnej situácii konať

Iná štúdia publikovaná v časopise Plos One poukazuje na to, že druh vrán corvus moneduloides žijúci v Novej Kaledónii, ktorý je spolu s havranmi, kavkami, strakami či sojkami členom čeľade krkavcovitých, dokáže pre dosiahnutie svojho cieľa využiť až tri nástroje. Ezop použil vranu a krčah na vytvorenie bájky, ktorej poučením bolo: "Núdza človeka naučí, ako si poradiť." Doteraz sa však nepredpokladalo, že by bájka mohla mať reálne základy.

Členovia tímu z britských univerzít použili pre detailnejší výskum štyri havrany, ktoré boli v zajatí a zariadili prostredie podobné tomu v bájke. Vtákom predložili priehľadné nádoby v tvare rúrok, ktoré obsahovali malé množstvo vody. Na ich hladine plávali červíky, na ktoré nemohli dosiahnuť a neďaleko nich umiestnili kôpky kamienkov. "Havrany museli do nádob vložiť niekoľko kamienkov, aby sa hladina vody zdvihla," povedal spoluautor štúdie doktor Nathan Emery. A tieto štyri vtáky presne tak aj urobili. Dvom havranom zvaným Cook a Fry sa podarilo zvýšiť vodnú hladinu už pri prvom raze dosť na to, aby mohli červíka uchmatnúť. Ďalším dvom sa to podarilo až na druhý pokus. Vtáky boli mimoriadne presné a použili také množstvo kamienkov, aké potrebovali pre dosiahnutie na hladinu.

V ďalšom pokuse sa havrany ocitli v podobnej situácii, ale tentoraz mali na výber malé aj veľké kamienky. Doktor Emery povedal, že havrany si vyberali väčšie kamienky, aby tak hladinu zvýšili čo najrýchlejšie. "Sú také efektívne, ako sa len dá," povedal. Podľa vyjadrení výskumníkov zo zistení vyplýva, že Ezopova bájka je pravdepodobne založená na skutočnosti. "Zvykol som hovorievať, že pred dvoma alebo troma rokmi, by ma toto všetko prekvapilo. Ale dnes už máme toľko neobyčajných zistení, že havrany ma už natoľko neudivujú. Už od nich takmer očakávate, že budú robiť tie najbystrejšie veci," povedal doktor Emery. Jediné zvieratá, ktoré okrem havranov boli schopné vyriešiť podobný problém, sú orangutany.

Začiatkom tohto roka, rovnaký tím zistil, že havrany sú schopné používať rozličné nástroje pre riešenie zložitých problémov. Vranám druhu corvus moneduloides vedci ukázali niekoľko vodorovných trubičiek. Jedna z trubičiek obsahovala jedlo, ktoré bolo mimo ich dosahu. Ostatné obsahovali dlhé a polodlhé háčiky, ale opäť boli všetky mimo dosahu a jediná dostupná pomôcka s háčikom bola prikrátka. Výskumníci zistili, že vtáky najskôr zobrali najkratšiu pomôcku, ktorú použili na dosiahnutie polodlhej a tou nakoniec dočiahli na najdlhší predmet z trubičky. Až potom boli schopní získať chutnú odmenu. Zo siedmich testovaných vtákov uspeli traja, povedal tím vedcov.

"Podstatou našej štúdie je pokúsiť sa porozumieť mentálnym procesom, ktoré používajú zvieratá, aby dosiahli svoje ciele," povedal autor štúdie z Oxford Behavioural Ecology Group profesor Alex Kacelnik. Ďalej dodal, že zložitosť úlohy vylučuje možnosť, že by vrany vyriešili problém prostredníctvom pokusov a omylov. Výskumníci sa domnievajú, že u dávneho predchodcu čeľade krkavcovitých sa pravdepodobne rozvinula táto schopnosť používať nástroje a súčasní členovia čeľade ju majú už vrodenú.

Informáciu zverejnil internetový portál news.bbc.co.uk.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 07.08.2009 | Čitateľov: 806