BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) - Keplerov teleskop poslal päť mesiacov po vypustení do vesmíru fotografie planéty nachádzajúcej sa zhruba tisíc svetelných rokov od Zeme. Na jeho vôbec prvých snímkach je zachytená planéta s označením HAT-P-7-B, prezývaná aj "horúci Jupiter". Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) je však nadšený samotným faktom, že Kepler pracuje bez problémov, aj keď sa nachádza ešte len vo fáze kalibrácie.
"Skutočnou hlavnou správou je, že Kepler funguje," povedal astrofyzik z vedeckého inštitútu v Carnegie Alan Boss. "To naznačuje, že Kepler dokáže odhaliť prechod planéty s veľkosťou Zeme popred hviezdy typu Slnka, ktoré pritom produkujú veľmi malé stlmenie," dodal. "Kepler nebol vypustený len preto, aby našiel exoplanéty, ale jeho primárnou misiou je spočítať, koľko zemí je okolo hviezd typu Slnka v našej oblasti galaxie. Teraz vieme, že to Kepler dokáže," vyjadril sa. Informácie, ktoré Kepler poslal na Zem, pochádzajú z prvých desiatich dní zberu dát.
Prístroj bude počas nasledujúcich rokov zhromažďovať údaje z oblasti súhvezdí Labuť a Lýra, kde by sa malo nachádzať asi 100-tisíc hviezd podobných Slnku. Teleskop je prvou misiou NASA s cieľom hľadať planéty podobné Zemi mimo Slnečnej sústavy. Kepler je vybavený doteraz najväčším fotoaparátom, ktorý vypustili do vesmíru.
SITA_AFP
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok