
So zabezpečením logistiky pomôže ministerstvu Slovenský výbor UNICEF. Jeho riaditeľ Miroslav Kaňa uviedol niekoľko informácií priamo z terénu. Očkovanie proti obrne sa týka detí do piatich rokov, ktoré tvoria asi 18 percent populácie. Očkujú ich počas tzv. národných očkovacích dní, ktorých je šesť národných a tri regionálne v najpostihnutejších oblastiach. Celkovo bude v rámci projektu Ministerstva verejného zdravia, UNICEF a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zaočkovaných 7,7 milióna detí. Deti zaočkuje počas návštev z domu do domu asi 54-tisíc pracovníkov, väčšinou vyučení dobrovoľníci. V minulom roku podľa štatistík WHO nahlásili 31 prípadov detskej obrny.
Detská obrna alebo poliomyelitída či Heineho-Medinova choroba je infekčná choroba vyvolávaná poliovírusom, ktorý u nezaočkovaného jedinca napáda miechu v mieste, ktoré kontroluje pohyb svalov. To môže viesť k trvalému ochrnutiu až k smrti. Poliovírus najčastejšie napáda deti od troch do ôsmich rokov, zriedkavo aj starších pacientov či dospelých.
Keďže ide o vírusové ochorenie, neexistuje účinná liečba proti tomuto vírusu. Dôsledným očkovaním sa však v niektorých krajinách podarilo detskú obrnu úplne odstrániť. Toto ochorenie sa však vyskytuje v mnohých rozvojových krajinách. Základom je očkovanie. Používa sa perorálna Sabinova vakcína, ktorá obsahuje oslabené vírusy poliomyelitídy. Tí, ktorí majú kontraindikácie na zaočkovanie Sabinovou vakcínou, sa očkujú Salkovou vakcínou s inaktivovanými vírusmi. Očkovanie zanecháva trvalú imunitu.
Okrem slovenských vojenských aktivít je Afganistan jednou z programových krajín slovenskej rozvojovej pomoci. Od roku 2003 v krajine ukončili deväť projektov, desiaty prebieha v súčasnosti. Za najbližších päť rokov by do krajiny mali poputovať až tri milióny eur z prostriedkov Slovak Aid.
SITA