BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) - Metán na Marse sa produkuje a zároveň aj ničí oveľa rýchlejšie ako na Zemi, tvrdí analýza posledných údajov. Vedci v Paríži použili počítačový klimatický model červenej planéty, aby simulovali pozorovania zo Zeme. Ukazuje sa, že plyn je v atmosfére Marsu rozložený nerovnomerne a mení sa s ročnými obdobiami.
Franck Lefevre a Francois Forget z Universite Pierre et Marie Curie v Paríži v časopise Nature píšu o tom, ako využili počítačový model klímy Marsu pre opätovnú rekonštrukciu pozorovaní, ktoré uskutočnil americký tím. Do modelu vložili dynamiku a chémiu, ktoré sú známe zo Zeme. Pokúšali sa tak napodobniť nerovnomerné zloženie atmosféry, čo sa im však nepodarilo. Tento fakt ich prekvapil, pretože naznačuje, že súčasná chémia sa na červenú planétu nedá aplikovať. Doktor Lefevre povedal: "Deje sa tam niečo iné, niečo čo znižuje trvácnosť metánu. Čiže ak sú merania správne, musí nám unikať niečo veľmi dôležité". Práca podľa výskumníka naznačuje, že ak sa na Marse metán rýchlejšie rozkladá, aj jeho produkcia musí byť rýchlejšia. "Zmerať zo Zeme metán na Marse je skutočne výzva, a navyše keď máme z tohto nerovnomerného rozloženia iba jednu vzorku," dodal
Výsledky francúzskeho tímu publikovali v januári tohto roku v časopise Science. Zhromaždil ich americký tím s použitím techniky zvanej infračervená spektroskopia na troch teleskopoch, ktoré sú zasadené na rozličných miestach, aby tak monitorovali 90% povrchu planéty. Doktor Michael Mumma, riaditeľ amerického Goddard Center for Astrobiology a vedúci autor predchádzajúceho výskumu povedal, že pochopenie, ako sa dá také množstvo plynu na Marse vytvoriť a zničiť, je životne dôležité. Doktor Mumma neposkytuje pre tento jav žiadne biologické vysvetlenie ale tvrdí, že je možné, že by za to mohla byť zodpovedná samotná geológia. To znamená, že metán môže vznikať buď z aktívnych sopiek na Marse alebo z procesu zvaného serpentinizácia, ktorý nastáva pri nízkych teplotách, keď skaly bohaté na minerály olivín a pyroxén chemicky zreagujú s vodou, čím uvoľnia metán.
Tím doktora Mumma začne v decembri s ďalšou štúdiou povrchu planéty Mars s použitím novej techniky adaptívnej optiky. Doktor Lefevre tvrdí, že ak sa odchýlky potvrdia, bude to znamenať, že povrch Marsu je pre organizmy veľmi nepriateľský. Ale úplne to nevylúči možnosť, že život alebo zvyšky predošlého života, by sa mohli stále nachádzať pod zemou, kde by podmienky mohli byť priaznivejšie.
Informáciu zverejnil internetový portál news.bbc.co.uk.
SITA
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok