Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Malária má svoj pôvod u šimpanzov, tvrdí štúdia

Malária má svoj pôvod u šimpanzov, tvrdí štúdia BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) - Vedcom sa pravdepodobne podarilo objaviť pôvod malárie. Podľa ich názoru vedie, rovnako ako niektoré iné smrteľné ochorenia, k šimpanzom. Štvrtková štúdia tvrdí, že to nie je nič nové. "Malária je ľudským ochorením už od nepamäti," povedal v telefonickom interview doktor Nathan D. Wolfe z americkej Stanfordskej univerzity. "Už sme si vedomí, že nové ochorenie, ktoré sa úspešne prenesie zo zvieraťa na človeka, môže trvať dlhšie než len desaťročia," povedal Wolf. "Z tohto dôvodu je potrebné zastaviť prenášanie chorôb zo zvierat na ľudí nielen preto, že zachránime životy dnes, ale aj zdravie mnohým generáciám, ktoré prídu po nás."

Podľa americkej agentúry Centers for Disease Control and Prevention, celosvetovo zomrie každý rok na maláriu viac než milión ľudí, prevažne detí. Spôsobuje ju parazit (Zimnička tropická), ktorý sa z človeka na človeka prenáša prostredníctvom komárov.

O šimpanzoch sa vedelo, že môžu ukrývať parazita, ktorý je príbuzný tomu ľudskému. No výskumníci pod vedením Wolfa a Francisca Ayala z Kalifornskej univerzity, ktorí skúmali šimpanzy v africkom Kamerune a na Pobreží Slonoviny prišli s novým zistením. Pri porovnávaní týchto dvoch druhov parazitov prišli na to, že ľudská verzia sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinula zo šimpanzieho typu. "Vieme, že malária, hoci je stará už niekoľko tisíc rokov, nemá svoj pôvod u ľudí, ale sa do nášho druhu dostala pravdepodobne prostredníctvom komára, ktorý sa predtým živil na nakazenom šimpanzovi." Wolfe uviedol, že momentálne je cieľom výskumu dozvedieť sa viac o šimpanzích parazitoch a zistiť, ako sa prenášajú na ľudí.

Výskumníci povedali, že k prechodu parazita malárie na ľudí mohlo dôjsť tak pred dvoma až tromi miliónmi rokov, ako aj pred 10 000 rokmi. Lepšie pochopenie týchto šimpanzích parazitov môže viesť k zdokonalenej liečbe malárie, či dokonca k vyvinutiu vakcíny proti nej.

SITA/AP

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 04.08.2009 | Čitateľov: 468