BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Slovensko pripraví pre Srbsko Sprievodcu Európskou úniou - edíciu manuálov politík, legislatívy a štandardov EÚ. Tento projekt Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (RC SFPA) je jedným z piatich projektov pre Srbsko, ktoré schválila projektová komisia Slovak Aid. Slovensko cez Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Srbsku pomôže aj vybudovať systém ekologickej poľnohospodárskej výroby na európskej úrovni. Nadácia Pontis zase prostredníctvom grantového programu pre mladých analytikov a novinárov odovzdá skúsenosti Slovenska z predvstupového procesu do únie. Karpatský rozvojový inštitút bude realizovať projekt Love (Learning Opportunities Vision Experience - Vzdelávanie, príležitosti, vízie, skúsenosti) v regióne Timok a Slovensko-srbská obchodná komora vytvorí prostredie pre spoluprácu a podnikanie pre lokálne samosprávy.
V rámci druhej výzvy pre Balkán pomôže spoločnosť KPMG Slovensko v Bosne a Hercegovine pri reforme trhu s elektrickou energiou v súlade s požiadavkami EÚ. Geofyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied bude pracovať na monitorovacom systéme pri zemetraseniach a ICZ Slovakia zase vybuduje technickú infraštruktúru pre zefektívnenie komunálnych služieb. Bratislavská regionálna komora SOPK v Macedónsku posilní malé a stredné podnikanie ako cestu k hospodárskemu rastu a integrácii krajiny do EÚ a Astraia zase vybuduje kapacity pre implementáciu systémov manažérstva kvality a environmentálneho manažérstva v Čiernej Hore, Macedónsku a Bosne a Hercegovine.
Dohromady 1,6 milióna eur pôjde na projekty v prvých dvoch výzvach tohto roka z celkovo deviatich. Na technickú pomoc pre Srbsko pôjde takmer 700-tisíc eur a na budovanie infraštruktúry a technickú pomoc v Bosne a Hercegovine a Macedónsku zase takmer 900-tisíc eur. Projekty sa zameriavajú na odovzdávanie slovenských skúseností z transformačného procesu, rozvoj infraštruktúry s pozitívnym vplyvom na trvalo udržateľný rozvoj a ochranu životného prostredia, podporu nových podnikateľských aktivít a rozvoj trhového prostredia a pomoc v integračných procesoch. Záujem asi päťnásobne prevyšoval finančné možnosti, lebo na každú výzvu prihlásili asi tridsať projektov.
Tento rok sa cez slovenskú rozvojovú pomoc rozdá asi 7,5 milióna eur. Slovak Aid sa zameriava na programové krajiny - Afganistan, pretože je prioritou NATO, Keňu, pretože tá je prioritou EÚ a Srbsko, pretože na Balkán sa sústreďuje slovenská zahraničná politika. Slovenská rozvojová pomoc smeruje aj do projektových krajín, ktorými sú Albánsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Etiópia, Gruzínsko, Kazachstan, Kirgizsko, Macedónsko, Moldavsko, Mongolsko, Sudán, Tadžikistan, Ukrajina, Uzbekistan a Vietnam. Podľa zamerania vie Slovensko na rozdiel od veľkých donorov, akými sú USA, Kanada, Nový Zéland či staré členské štáty únie, pomôcť rozvojovým krajinám s transformáciou na demokratickú spoločnosť a začlenením sa do medzinárodných organizácií. Zažilo to totiž na vlastnej koži. Prvým krokom bola júlová konferencia, keď sa rezort diplomacie snažil definovať, v čom sú ktoré krajiny únie najlepšie a chcel tak vytvoriť akýsi manuál pre rozvojové krajiny.
Najbližšie zasadnutie komisie bude v auguste, keď sa bude rozhodovať o projektoch pre ostatné prioritné krajiny.
SITA
Slovensko bude v Srbsku vzdelávať
Súvisiace kategórie článkov :
Vytvorené: 03.08.2009 | Čitateľov: 677
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok