Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Medúzy pomáhajú premiešavať oceánsku vodu

Medúzy pomáhajú premiešavať oceánsku voduBRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Medúzy pomáhajú premiešavať vodu v oceánoch, tvrdia britskí vedci. Štúdia publikovaná v časopise Nature tvrdí, že morské živočíchy rôznych veľkostí a tvarov prispievajú k oceánskemu víreniu. Vietor, prílivy a odlivy zohrávajú pri premiešavaní oceánu dôležitú úlohu, ale zatiaľ posledný výskum naznačuje, že úloha biogénneho miešania by mohla byť ešte dôležitejšia, ako sa vedci doteraz domnievali. Nielen mohutné morské cicavce vytvárajú turbulencie, ale aj malé morské živočíchy.

John Dabiri z Kalifornského technologického inštitútu a jeho kolega Kakani Kaija vystrekli na medúzy farbivo, aby zistili, ako pri plávaní víria vodu. Doktor Dabiri však vysvetlil, že je nepravdepodobné, aby práve medúzy zohrávali prvotnú úlohu pri miešaní oceánskej vody. "Najdôležitejšími biogénnymi miešačmi budú pravdepodobne kôrovce, pretože ich je mnoho," tvrdí. "Pre náš výskum sme si vybrali práve medúzy pre ich rovnorodý tvar a preto, že ich skúmanie je pomerne jednoduché. Tvar objektu je dôležitý, pretože čím je zaoblenejší, tým menej rozruchu spôsobí," dodal doktor Dabiri.

Distribúcia tepla, živín a chemických prvkov pomáhajú udržiavať morské prostredie a majú dôležitý vplyv na globálnu klímu. "V teplej povrchovej vode sa nenachádzajú takmer žiadne živiny a ich transport zo spodnej vody je veľmi dôležitý pre jednobunkové rastliny, ktoré tam žijú," uzavrel Jonathan Sharples, hlavný výskumník Proudman Oceanographic Laboratory.

Informáciu zverejnil internetový portál news.bbc.co.uk.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 30.07.2009 | Čitateľov: 504