BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) - Klimatické zmeny urýchľujú uvoľňovanie oxidu uhličitého (CO2) z rašelinísk, ktoré sa nachádzajú v subarktickom pásme a tým urýchľujú globálne otepľovanie, tvrdí štvrtková štúdia publikovaná v britskom časopise Nature. Zvýšenie súčasnej priemernej teploty iba o jeden stupeň Celzia, viac než zdvojnásobí množstvo oxidu uhličitého, ktorý z nich uniká. Na severnej pologuli sa v rašeline ukrýva jedna tretina organického uhlíka Zeme, čo sa rovná približne polovici CO2, ktorý je v atmosfére.
Rašelinu tvorí čiastočne rozložená vegetácia a je možné ju nájsť v mokrinách alebo rašeliniskách, ktoré pokrývajú približne dve alebo tri percentá povrchu Zeme. Hoci sa vyskytuje vo všetkých klimatických pásmach, väčšinou sa nachádza v subarktických oblastiach.
Tím európskych výskumníkov pod vedením Ellen Dorrepaal z Amsterdamskej univerzity počas ôsmich rokov umelo udržiaval o jeden stupeň vyššiu teplotu prírodných rašelinísk, ktoré sa nachádzajú vo švédskom Národnom parku Abisko. Oblasti podrobené výskumu na jar vyprodukovali až o 60 percent viac CO2, tvrdí štúdia. "Otepľovanie klímy preto urýchľuje uvoľňovanie oveľa väčšieho množstva podpovrchových zásob uhlíka, ktoré sa nachádzajú v rašeliniskách, ako sme sa doteraz domnievali," uzavreli autori.
SITA_AFP
Otepľovanie urýchľuje uvoľňovanie CO2 z povrchu Zeme
Súvisiace kategórie článkov :
Vytvorené: 30.07.2009 | Čitateľov: 540
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok