BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) - Používanie solárií či horského slnka nepochybne zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože, tvrdia odborníci. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) už dávnejšie skonštatovala, že soláriá a horské slnká "môžu byť pre ľudí karcinogénne". V štúdii publikovanej v aktuálnom vydaní odborného magazínu The Lancet Oncology konštatujú, že ich karcinogénny účinok potvrdili. Používanie solárií či horského slnka, predovšetkým deťmi a mladými ľuďmi, zvyšuje riziko vzniku melanómu kože až o 75 percent. Zariadenia produkujúce ultrafialové žiarenie preto vedci zaradili do skupiny karcinogénov prvej kategórie, teda na rovnakú úroveň ako napríklad fajčenie, azbest, arzén alebo yperit. "Ľudí treba upozorňovať na riziká solárií. Dúfame, že sa tak zmenia ich návyky a tínedžeri si nebudú myslieť, že musia ísť do solária, aby sa opálili," skonštatoval Vincent Cogliano, jeden z vedcov, ktorí na štúdii pracovali. Z analýzy asi dvadsiatky výskumov vyplynulo, že riziko vzniku rakoviny stúplo asi o 75 percent, keď ľudia začali s používaním solárií pred tridsiatkou. Vedci zároveň zistili, že znepokojivé mutácie u myší vyvolali všetky typy ultrafialového žiarenia, čo je dôkazom ich karcinogenity.
V poslednom období vzrástlo používanie solárií medzi ľuďmi do 30 rokov a vedci zaznamenali paralelný nárast počtu mladých ľudí s rakovinou kože. Melanóm, ktorý je najzávažnejšou formou rakoviny kože, je vo Veľkej Británii najčastejším druhom rakoviny medzi dvadsiatničkami. Zvyčajne je však výskyt rakoviny kože najvyšší u ľudí nad 75 rokov. Už predchádzajúce štúdie pritom ukázali, že mladší ľudia, ktorí pravidelne navštevovali soláriá, boli osemkrát náchylnejší k vzniku melanómu, ako ľudia, ktorí ich nikdy nepoužili. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) preto už v minulosti odporučila, aby sa ľudia mladší ako 18 rokov soláriám vyhýbali. Cogliano ale upozorňuje, že ultrafialové žiarenie nie je zdravé bez ohľadu na to, či pochádza zo solária alebo zo Slnka. American Cancer Society napríklad odporúča, aby ľudia miesto opaľovania v soláriách, radšej používali samoopaľovacie alebo tónovacie krémy.
Označenie solárií za karcinogénne však spochybnila Kathy Banks z obchodnej asociácie výrobcov a prevádzkovateľov solárií - The Sunbed Association. Podľa jej slov neexistuje dôkaz o súvislosti medzi "zodpovedným používaním solárií" a rakovinou kože. Väčšina ľudí ich totiž podľa nej navštevuje menej ako 20-krát do roka. "Súvislosť medzi vystavovaním sa ultrafialovému žiareniu a zvýšeným rizikom vzniku rakoviny kože je pravdepodobne vyššia len v prípade nadmerného opaľovania sa - keď sa napríklad človek spáli. Výskum však ukazuje, že 80 percent návštevníkov solárií je informovaných o rizikách spojených s nadmerným vystavovaním sa ultrafialovému žiareniu a väčšina z nich soláriá navštevuje menej ako 20-krát do roka," uviedla Kathy Banks.
IARC je odborná komisia, ktorá pripravuje odporúčania pre WHO. Agentúra, ktorá sídli vo francúzskom Lyone, koordinuje výskum príčin vzniku rakoviny a vedie oficiálnu databázu karcinogénov. Aktuálna správa IARC je výsledkom júnového stretnutia vedcov z deviatich krajín, ktorého cieľom bolo prehodnotiť riziká vzniku rakoviny následkom pôsobenia rôznych typov žiarenia.
SITA_AFP_Reuters
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok