Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Zatmenie Slnka zastrelo Áziu rúškom temnoty

Zatmenie Slnka zastrelo Áziu rúškom temnotyBRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) - Najdlhšie zatmenie slnka v 21. storočí vrhlo v stredu tieň na väčšinu plochy Ázie, čím zahalilo milióny ľudí do tmy. Odveké povery a moderné obchodovanie sa spojili v jedno pri príležitosti, ktorá sa vyskytuje len raz za život.

Je pravdepodobné, že zatmenie sa zaradí aj medzi najsledovanejšie v histórii, pretože prechádzalo najzaľudnenejšími oblasťami Zeme. Desiatky tisícok ľudí sa zišli za šera na brehu rieky Ganga v meste Varanásí v Indii, kde im bezoblačné ráno poskytlo uchvacujúci pohľad. So svojimi hinduistickými kňazmi sa podieľali na zvláštnych modlitbách, radovali, dvíhali ruky na znak pozdravu, keď Slnko opäť vyšlo spoza Mesiaca a následne prijali očistu vo svätých vodách rieky. Ľudia, ktorí si to mohli dovoliť, si zasa "uchmatli" drahé miestenky v lietadlách, ktoré poskytovali niektoré cestovné kancelárie a sľubovali predĺžený pohľad na zatmenie, keďže prenasledovali jeho tieň smerom na východ.



Zatmenie ako prví videli na západe Indie, v štáte Gudžarát krátko pred 6:30 ráno miestneho času (03:00 stredoeurópskeho letného času).
Potom precestovalo Indiu, Bangladéš, Nepál, Čínu a odtiaľ sa premiestnilo do južného Japonska a zamierilo do západného Pacifiku. V indickom Bombaji sa stovky ľudí presunuli k planetáriu Nehru, no namiesto špeciálnych slnečných okuliarov museli kvôli prudkému dažďu vyťahovať dáždniky a pršiplášte. "Nechceli sme pozerať zatmenie v televízii a mysleli sme, že toto bude najlepšie miesto," povedala 19-ročná študentka Dwayne Fernandes a ďalej dodala: "mohli sme radšej ostať v posteli". Iní radšej zostali doma a pozatvárali všetky okná v strachu pred "hrozivými" efektmi slnečného tieňa, ktorý u tehotných žien môže viesť dokonca k poruchám. Aspoň niektorí tomu veria. Povery vždy sprevádzali moment, keď sa Zem, Mesiac a Slnko dostanú do jednej roviny. Táto chvíľa sa spájala s vojnou, hladomorom, záplavami a smrťou či narodením vladárov. Podľa gynekológa z istej indickej nemocnice preto aj mnoho tehotných žien, ktorých pôrod pomocou cisárskeho rezu bol naplánovaný na 22. júla, trvalo na zmene dátumu.

Úplné zatmenie slnka sa väčšinou objavuje každých 18 mesiacov, no stredajšie vynikalo práve dĺžkou úplného zatmenia, keď Mesiac zahalil Slnko na celých šesť minút a 39 sekúnd. Takéto dlhé zatmenie bude najskôr až v roku 2132. Posledné sa dalo pozorovať 1. augusta 2008 a taktiež ho mohli vidieť v Číne. Najbližšie príde 11. júla 2010, ale takmer celé viditeľné iba z Južného Pacifiku, kde sa Veľkonočný ostrov, známy veľkými kamennými ľudskými hlavami, stane jednou z mála pevnín, kde sa bude dať pozorovať.

SITA/AFP

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 22.07.2009 | Čitateľov: 524