BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) - Astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin z posádky Apolla 11 sa 20. júla 1969 stali prvými ľuďmi, ktorí kráčali po Mesiaci. Rôznymi podujatiami, výstavami, koncertmi a prednáškami si 40. výročie ich "malého kroku pre človeka, ale veľkého skoku pre ľudstvo" pripomínajú najrôznejšie múzeá, vesmírne centrá a iné inštitúcie v celých Spojených štátoch amerických. V Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride sa už dnes o 11:00 miestneho času (17:00 stredoeurópskeho letného času) s návštevníkmi a návštevníčkami o svoje zážitky podelia Buzz Aldrin a ďalší astronauti. Rozprávať budú v Apollo/Saturn V centre vesmírneho strediska priamo pod 111-metrovou raketou Saturn V, známou aj ako Raketa na Mesiac. Buzz Aldrin, Charlie Duke, Al Worden, Edgar Mitchell a Walt Cunningham sa zároveň zúčastnia na otvorení novej expozície v centre s názvom Apollo Treasures Gallery, ktorá predstaví vzácne artefakty z misií programu Apollo. Nechýbajú medzi nimi vesmírne skafandre, súprava na opravu skafandrov či osobné predmety astronautov. Neskôr bude Buzz Aldrin v Astronaut Encounter Theater podpisovať svoju knihu Magnificent Desolation: The Long Journey Home From the Moon. V nedeľu v Kennedyho vesmírnom stredisku návštevníkom a návštevníčkam ponúknu 25-kilogramový "mesačný koláč" z čokolády a cukríkov marshmallow. Bližšie informácie o oslavách prináša oficiálna stránka strediska www.kennedyspacecenter.com.
Astronauti sa zúčastnia aj osláv v Smithsonian National Air and Space Museum vo Washingtone. Dnes tam napríklad otvoria výstavu malieb astronauta z misie Apollo 12 Alana Beana s názvom Alan Bean: Painting Apollo, First Artist on Another World, ktorá potrvá do 13. januára 2010. Na nedeľu je pripravené podpisovanie kníh troch astronautov: Buzza Aldrina (Magnificent Desolation: The Long Journey Home From the Moon), Alana Beana (Painting Apollo) a Michaela Collinsa, ktorý k 40. výročiu pripravil publikáciu Carrying the Fire: An Astronaut's Journeys.
Rôzne podujatia a výstavy sú pripravené na celom svete. V parížskom Palais de Tokyo arthouse napríklad vystavujú vzácnu kolekciu fotografií, ktorá sleduje celé vesmírne snaženie Američanov, ktoré vyvrcholilo 20. júla 1969 vykročením Neila Armstronga na povrch Mesiaca. Výstava s názvom A Man On The Moon, ktorá potrvá do 20. septembra, obsahuje napríklad pôvodné zábery pristátia na Mesiaci. Ponúka fotografie, ktoré najprv zhotovili roboti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír a neskôr i astronauti. Vyše desaťročie ich zbierali dvaja mladí Francúzi - 24-ročný Felix Winckler a 27-ročný Victor Martin-Malburet, ktorým sa podarilo dať dokopy zábery Mesiaca od prvých, ktoré v roku 1958 urobili sondy, až po posledné, ktoré urobili v roku 1972 astronauti Apolla 17. Unikátna výstava bola naplánovaná tak, aby sa konala v čase osláv 40. výročia Armstrongovho a Aldrinovho pristátia na Mesiaci.
SITA_AP_AFP
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok