Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Vláda schválila zámer zlúčiť VšZP a SZP

Vláda schválila zámer zlúčiť VšZP a SZPBRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) - Zlúčenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP) je reálnejšie. Vláda totiž na svojom stredajšom zasadnutí schválila zámer Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) spojiť obe štátne poisťovne. Oproti pôvodnej verzii predloženej do pripomienkového konania pritom materiál prešiel úpravami. Väčšinou reagoval na zásadné pripomienky zo strany rezortu financií. Okrem iného už navrhuje dva varianty pomoci nástupníckej VšZP, a to buď prostredníctvom návratnej finančnej výpomoci štátu alebo zvýšením jej základného imania zo štátnych finančných aktív. Konkrétna čiastka sa opäť neuvádza.

Zo zámeru vypadlo vyčíslenie úspor a zmena nastala aj pri časovom horizonte zlúčenia. Pôvodne sa hovorilo o šetrení až do jedného percenta z celkových výdavkov, pričom jedna štátna poisťovňa mala byť realitou najneskôr k 1. januáru 2010. Podľa aktuálnej verzie budú ekonomické prínosy zlúčenia známe do 30. septembra 2009 a spojenie by malo byť ukončené do roku 2011. Materiál opäť upozorňuje aj na možné riziká, a to najmä na organizačno-procesnú a informačno-technologickú konsolidáciu spoločností do jednotného celku. Podľa MZ je preto potrebné pripraviť projekt na organizačné, legislatívne, materiálno-technické a finančné zabezpečenie zlúčenia. Po novom chce žiadať súhlas aj od Protimonopolného úradu SR.

Ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania zámer prípravy zlúčenia VšZP a SZP začiatkom tohto mesiaca. Urobilo tak napriek tomu, že minister zdravotníctva Richard Raši ešte začiatkom tohto roka vyhlásil, že ich spojenie by malo viac nevýhod ako výhod. Rezort v materiáli priznáva, že pôvodne spojenie neodporúčal, zároveň však upozorňuje, že sa objavili "nové dôvody vedúce k požiadavke na zlúčenie". Tým je hospodárska kríza a z nej vyplývajúce zníženie výberu poistného. Dopĺňa, že poisťovne síce pristúpili k racionalizačným opatreniam, posilnenie ich efektu by však zabezpečila redukcia duplicitných činností a nákladov.

Začiatkom tohto roka pritom vzala vláda na vedomie projekt zlúčenia oboch štátnych poisťovní, v ktorom rezort zdravotníctva konštatuje, že tento krok neodporúča. "Z načrtnutých prínosov a očakávaných rizík možno zlúčenie VšZP a SZP zhodnotiť ako organizačne náročný krok bez dosiahnutia finančného efektu," uvádzalo sa v materiáli. Spojenie by podľa vtedajších vyjadrení Rašiho malo význam iba vtedy, keby existovala jedna poisťovňa hospodáriaca s verejnými zdrojmi a iné poisťovne, ktoré by poskytovali individuálne zdravotné pripoistenie. K základným negatívam zaradil finančné straty, ako aj možný odchod poistencov. So spojením vtedy nesúhlasili ani obe štátne poisťovne.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. je podľa počtu poistencov najväčšou zdravotnou poisťovňou na trhu. Jej stopercentným akcionárom je štát, akcionárske práva vykonáva ministerstvo zdravotníctva. Stará sa o takmer 3 mil. poistencov.

Spoločná zdravotná poisťovňa, a.s. vznikla zlúčením rezortných zdravotných poisťovní silových zložiek. Pôvodne zo zákona poisťovala vojakov, policajtov, hasičov, železničiarov a ďalších príslušníkov uniformovaných zložiek. Predchádzajúca vláda však osobitný zákon o SZP zrušila. V súčasnosti má takmer 650 tis. klientov.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 15.07.2009 | Čitateľov: 473