BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) - Nová matematická metóda vyvinutá na Univerzite v americkom Michigane a v nemocniciach Brigham a Women Hospital, umožní zmenšiť nesúlad, ktorý nastane v tele človeka pri prechádzaní cez časové pásma. Hlavným dôvodom disharmónie, známej ako Jet Lag syndróm, je porucha synchronizácie medzi biologickými hodinami organizmu a prostredím, keď osoba prechádza viacerými časovými pásmami. Medzi najčastejšie príznaky sa radia problémy so spánkom v noci a ťažkosti s udržaním bdelosti počas dňa. Dobre známou metódou je vystavovanie sa slnečnému žiareniu, ktoré napomáha synchronizácii biologických hodín osoby s prostredím, v ktorom sa nachádza.
Dennis Dean, spolu so svojou výskumnou skupinou, vyvinul systém matematického výpočtu, ktorý do tabuliek zapisuje personalizovaný rozvrh s presnými dennými hodinami, počas ktorých by mala konkrétna osoba v istom geografickom pásme robiť potrebné protiopatrenia a vystavovať sa slnečnému žiareniu. "Hoci metóda ešte nie je k dispozícii pre širokú verejnosť je aplikovateľná na pracovné smeny a rozvrhnutie času v extrémnych prostrediach, ako sú napríklad vesmírny či podmorský výskum a výskum v polárnych oblastiach," vysvetľujú autori, ktorí závery publikovali v poslednom vydaní amerického časopisu PloS Computational Biology.
Dennis Dean oznámil, že nasledujúca fáza výskumu sa pokúsi odhaliť, ako využiť popoludňajší odpočinok, kofeín a melatonín, aby pomohli biologickým hodinám navyknúť si na zmeny v tele spôsobené prechodom cez časové pásma.
Informáciu zverejnil internetový portál muyinteresante.es.
SITA
Matematikou proti syndrómu Jet Lag
Súvisiace kategórie článkov :
Vytvorené: 02.07.2009 | Čitateľov: 502
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok