BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) Ľadový mesiac Saturna Enceladus podľa vedcov ukrýva podzemné vodné jaskyne. Tie môžu naznačovať prítomnosť života. Vedecký tím objavil sodík v čiastočkách ľadu, ktoré vylučujú gejzíry na severnom póle. Má ísť o zatiaľ najvýznamnejší dôkaz tekutej vody pod zamrznutým povrchom mesiaca. Americký a nemecký vedecký tím spracoval svoje zistenia v štúdiách v magazíne Nature.
"Naše obrazy podzemia sa musia rozšíriť tak, aby zahŕňali možnú prítomnosť ľadových jaskýň s jazerami a kanálmi slanej vody, uviedol John Spencer z Juhozápadného výskumného inštitútu v Boulder v Colorade.
V roku 2005 sonda Cassini po prvý raz objavila erupcie v blízkosti južného pólu Enceladu. Vytvorili sa tak dohady o množstve podzemnej vody, ktorá vyviera z gejzírov v podobe pary. Od toho obdobia vedci diskutovali, či sa na jednom zo 60 mesiacov Saturna nachádza voda v tekutom stave. Enceladus má priemer takmer 500 kilometrov.
"Ak máte takéto veľké množstvo vody v kontakte so skalnatým jadrom a máte teplo, potom máte veľmi dobré podmienky, uviedol o možnosti života na Encelade Frank Postberg z Inštitútu Maxa Plancka pre jadrovú fyziku. Na vrchole toho všetkého sme namerali jemne zásaditú hodnotu pH, čo je veľmi vhodné pre vytvorenie komplexných organických molekúl, dodal.
Vedci veria, že získajú nové poznatky po ďalších dvoch preletoch sondy Cassini v blízkosti Enceladu v novembri.
SITA/Reuters
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok