BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) - Päť najstarších absolventov a päť najstarších absolventiek Univerzity Komenského (UK) v Bratislave si rektor UK František Gahér symbolicky uctí pamätnými medailami. Odovzdá im ich vo štvrtok v Sále opery a baletu novej budovy Slovenského národného divadla počas slávnosti k 90. výročiu založenia tejto najstaršej a najväčšej univerzity na Slovensku. "Na základe výzvy, ktorú sme dali do novín a na internet, sa nám prihlásilo zhruba 40 absolventov vo veku nad 85 rokov. Máme aj jedného 95-ročného absolventa, ale ten sem už nie je schopný prísť," povedal na dnešnej tlačovej besede Gahér.
Medailu si vo štvrtok prevezme aj absolventka medicíny Margaréta Bárdošová, ktorá ako jedna z troch dievčat v ročníku promovala na UK pred 60 rokmi. "Vtedy to bol najkrajší pocit, na ktorý si pamätám, lebo som si dala ušiť zamatové šaty, bola som úplne vyfrizúrovaná a teraz prichádzam, nechcem povedať ako čo," smeje sa 85-ročná lekárka. Novinárom tvrdila, že sa o desať rokov rada zúčastní aj 100. výročia založenia univerzity. Pre Bárdošovú bola promócia najkrajším dňom v živote, ktorý opätovne precítila pri každej promócii svojich príbuzných. Jej švagor i dcéra pôsobia na Lekárskej fakulte UK, neter je gynekologička, rovnako ako ním bol jej zosnulý manžel, syn je primárom v nemocnici na Kramároch. "Proste, je nás dvanásť absolventov tejto školy - tak stačí," dodáva Bárdošová.
Rozália Vrábeľová promovala v roku 1949. Bola študentkou prvého rozšíreného ročníka. "Predtým zvyklo byť v jednom ročníku 40 alebo 50 študentov. My sme boli prvý ročník, kde nás bolo veľmi veľa - 200 chlapcov a 50 dievčat," spomína Vrábeľová. Slovensko potrebovalo nových lekárov, pretože väčšina vtedajších absolventov pracovala v susednom Česku. O menšinovú skupinu dievčat sa ich spolužiaci starali výnimočne. "Chlapci nám chodili robiť priestor, aby sme mali kde sedieť, lebo na fakulte bolo málo stoličiek, takže keď sme prišli, boli veľmi galantní. Predtým boli dievčatá dve alebo tri v celom ročníku," hovorí Vrábeľová.
Deväťdesiat rokov, rovnako ako univerzita, má matematik a autor niekoľkých učebníc Štefan Malina. Po štúdiách až do dôchodkového veku pôsobil na UK aj ako pedagóg. Spomína si na časy, keď ešte na Šafárikovom námestí nestála súčasná budova UK a keď na jej pôde s napätím pozoroval vypustenie prvého sputnika. Je vďačný, že si na neho na univerzite spomenuli aj po rokoch a že existuje spoločnosť, ktorá oceňuje ľudí podľa iných kritérií ako sú vonkajšie vplyvy a mocenské tlaky. S napätím očakával, či ho po odpovedi na výzvu vyberú a pozvú na oslavy. "Keď by ma neboli vybrali, tak si myslím, že poviem pánu rektorovi, či sa môžem aj o desať rokov prihlásiť. O desať, lebo ešte nemám prežitú normu. Moja mama mala desať detí a zomrela 93-ročná. Ja som z dlhovekých," žartuje Malina.
UK vychovala od svojho vzniku takmer 150 000 absolventov. "Z jej radov sme mali niekoľko štátnikov - boli to dvaja prezidenti, šiesti predsedovia národných rád, šiesti predsedovia vlád, šiesti podpredsedovia vlád a takmer 50 ministrov," pripomína Gahér. Jubilujúca univerzita vznikla v roku 1919 zákonom, ktorý prijalo Národné zhromaždenie, a to z iniciatívy českých profesorov, ktorí do Bratislavy priniesli kultúru Karlovej Univerzity. Stala sa prvou univerzitou, kde mohli slovenskí študenti študovať v rodnom jazyku. "Vznikala v ťažkých podmienkach - polovicu Slovenska okupovali maďarské vojská a Bratislava bola hraničným mestom, kde na Starom moste oproti sebe stáli nepriateľské vojská," hovorí Gahér. Absolventi univerzity založili takmer všetky vedné a študijné odbory na Slovensku.
V súčasnosti má UK trinásť fakúlt, ktoré poskytujú 1 093 študijných programov. Študuje tu takmer 30 000 študentov, univerzita zamestnáva viac ako 4 350 ľudí. Vo svetovom rebríčku univerzít sa UK nachádza na 504. mieste z celkového počtu 14 876 porovnávaných vysokých škôl sveta. "Dnes máme zo všetkých vysokých škôl najviac centier excelentnosti a tešíme sa, že hoci je univerzita 90-ročná, je plná energie a elánu a dúfam, že plníme ten odkaz našich zakladateľov," uviedol Gahér. Podľa štatistiky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave k septembru 2008 nebol zaznamenaný ako dlhodobo nezamestnaný (nad deväť mesiacov) žiaden absolvent Univerzity Komenského.
SITA
Univerzita Komenského vyhľadala svojich najstarších absolventov
Súvisiace kategórie článkov :
Vytvorené: 22.06.2009 | Čitateľov: 637
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok