Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Británia poskytne Zimbabwe extra pomoc, požaduje však reformy

Británia poskytne Zimbabwe extra pomoc, požaduje však reformyLONDÝN 22. júna (WEBNOVINY) - Veľká Británia v pondelok prisľúbila ďalších päť miliónov libier (5,9 milióna eur) v rámci pomoci Zimbabwe chváliac "významné znaky pokroku" od začiatku činnosti vlády národnej jednoty. Naliehala však na uskutočnenie ďalších reforiem. Britský premiér Gordon Brown po stretnutí so zimbabwianskym premiérom Morganom Tsvangiraiom, ktoré bolo prvým stretnutím britského a zimbabwianskeho lídra po viac ako dvadsiatich rokoch, prisľúbil väčšiu pomoc, "ak sa reformný program dá do pohybu". Vďaka extra pomoci by malo Harare na rok 2009 získať podporu vo výške 80 miliónov libier (viac než 94,4 milióna eur), uviedol Brown, ktorého vláda dlhodobo nesúhlasí s režimom zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho.

"Sme pripravení reagovať, keď zimbabwianska vláda prijme opatrenia, ktoré budú v súlade s dlhodobým úsilím," povedal britský premiér počas spoločnej tlačovej konferencie s Tsvangiraiom na Downing Street. "Chceme vidieť, ako Zimbabwe prosperuje, chceme vidieť, ako vznikne slobodná spoločnosť a skutočná demokratická politika."

Británia je poslednou Tsvangiraiovou zastávkou v rámci jeho turné po Európe a Spojených štátoch. Cieľom cesty bolo spropagovať "nové" Zimbabwe a presvedčiť Západ, aby podporil najnovší politický vývoj v krajine. Britskí politici boli však v tejto otázke pomerne zdržanliví. Hoci novému Tsvangiraiovmu kabinetu vyjadrili podporu, na zrušenie sankcií sa nechystajú dovtedy, kým Zimbabwe "nepreukáže nastolenú cestu k demokracii". Aj napriek tomu Brown povedal, že vidí "významné znaky pokroku: rozpočet a ekonomické plány sú primerané; školy sa opäť otvárajú; deti opäť raz zapĺňajú triedy". "Ako výsledok pokroku zintenzívnime našu podporu pomoci Zimbabwe v rámci presunu z čistého prežívania ku skutočnej obnove... Sme pripravení ísť ďalej v poskytovaní ďalšej pomoci, ak sa reformný program v krajine dá do pohybu. Chcem vidieť, ako krajina robí ďalšie rázne kroky smerom dopredu," dodal britský premiér.

Zimbabwe sa dostalo do veľkých ťažkostí po tom, ako skolabovala ekonomika krajiny. Medzinárodné spoločenstvo dáva vinu za tento stav dlhoročnému vládcovi Mugabemu, ktorého reformy z roku 2000 namierené voči bielym farmárom spôsobili, že viac ako polovica obyvateľov je závislá od medzinárodnej potravinovej pomoci. Tieto okolnosti a tlak zo strany medzinárodného spoločenstva nakoniec Mugabeho vo februári prinútili dohodnúť sa s vtedajším opozičným lídrom Tsvangiraiom na sformovaní spoločnej vlády.

SITA/AFP/AP

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 22.06.2009 | Čitateľov: 440