Krásno nad Kysucou (19.6.2009) - V stredu, 17. júna 2009 sa v nových expozičných priestoroch Kysuckého múzea (KM), ktoré vznikli adaptáciou časti depozitára, konalo otvorenie pripravovanej prírodovednej expozície, ktorá je spoločným projektom štyroch múzeí v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) - Kysuckého múzea v Čadci, Oravského múzea v Oravskom Podzámku, Liptovského múzea v Ružomberku a Považského múzea v Žiline. Početným hosťom spomedzi riaditeľov jednotlivých kultúrnych inštitúcií, škôl a predstaviteľov samosprávy sa tu úvodom prihovoril predseda ŽSK Juraj Blanár, ktorý ocenil úsilie vynaložené na prípravu expozície, aká v kultúrnom živote regiónu doteraz chýbala. „Vážim si zhmotnený nápad a prácu tímov múzeí, v ktorej dokázali originálne preniesť kus pravekej histórie v podobe impozantného mamuta do súčasnosti. Táto expozícia bude mať pre región i kraj veľký význam, pretože naše deti z celého kraja môžu spoznávať pradávne dejiny práve na miestach, kde sa mamuty v tom čase bežne pohybovali,“ pripomenul tak nález mamutieho zuba na sútoku riek Bystrice a Kysuce blízko mesta Krásno nad Kysucou.
Najviac obdivovaným exponátom sa popri prírodopisnej výstave fotografa Jaroslava Veličku a detských prác žiakov zo Základnej umeleckej školy v Krásne nad Kysucou stala replika dospelého jedinca mamuta vytvorená tímom konzervátorov KM pod vedením Róberta Cabúka. Rekonštrukcia pravekého tvora, na ktorom štvorčlenný kolektív pracoval dvanásť týždňov, vzbudzuje pri výške 375 a dĺžke 610 cm oprávnenú pozornosť návštevníkov a ohromuje predovšetkým tých najmenších. Podľa riaditeľa KM Miloša Jesenského sa na prelome 60-tych a 70-tych rokov minulého storočia, len niekoľko stoviek metrov od miesta novej expozície, našla stolička z čeľuste mamuta dlhosrstého stará niekoľko desiatok tisíc rokov. "Mamutom sme chceli ukázať, že aj v našom múzeu máme šikovných odborníkov, ktorí vedia vyrobiť takéto exponáty. V septembri počítame s otvorením kompletnej expozície, ktorá bude mapovať prírodu severozápadného Slovenska a je spoločným dielom štyroch múzeí pôsobiacich v Žilinskom kraji,“ uviedol Jesenský. Atmosféru otvorenia pripravovanej expozície dotvorila časť Kysuckého komorného orchestra pod vedením Antona Pohančeníka.
Súčasťou expozície bude aj vytvorenie špecializovanej prírodovednej učebne, ktorej zariadenie múzeum plánuje okrem podpory zriaďovateľa financovať z projektov cezhraničnej spolupráce s poľským partnerom.
Lenka Jancová
komunikačný manažér KM