Jánske ohne sa pálili v podvečer 24.júna. Pastieri už dlho predtým zbierali raždie na jednu hromadu. V deň, keď sa mala páliť svätojánska vojana (vatra), mládenci a pastieri postavili zo žrdí kostru, ktorú vyplnili nazbieraným raždím a väčšími kusmi dreva. Keď sa zotmelo, zapálili najskôr zvolávacie ohníky, na ktoré dievky čakali ako na signál, aby išli ku vojane spievať a prekárať sa. Mládenci a pastieri preskakovali ponad plamene a dievky spievali ľubozvučné piesne.
Keď oheň dohorel, všetci sa rozišli domov. Pastieri mali narobené z kôry zo stromu a stromovej smoly „kadlubky“ malé pochodne, ktorými si svietili na cestu domov. Dievky sa rozutekali bosé po rose, aby mali zdravé nohy. Cestou domov nazbierali kvety, uvili si venčeky, ktoré pred východom slnka hádzali na jabloň. Ktorej sa na prvý krát zachytil na konári, tá sa vraj do roka vydala. Ktorej sa neprichytil, ostala slobodná. Popol z ohňa chudobnejší pozbierali a rozsypali po roli ako hnojivo. V súčasnosti sa pálenie ohňov u nás zachovalo, ale ostatné zvyky zanikli.
„Jánske zvyky“ - to je aj názov programu, ktorý si môžu návštevníci pozrieť dňa 21. júna 2009 o 13.30 hod. v Múzeu Kysuckej dediny vo Vychylovke. V programe bude účinkovať Folklórny súbor RAČAN z Oščadnice s programom „Na svätého Jána“.
Všetkým návštevníkom, ktorý sa rozhodli stráviť voľné chvíle v skanzene prajeme príjemný deň.
D.H. Kysucké múzeum v Čadci