6. júna 1871 - Vznik SNS
6. júna 2009 - voľby do Európskeho parlamentu
Volebný spot SNS
sledujte na STV 1 aj na STV2 v dňoch 18. - 22. mája a 25. - 29. mája 2009!
Na STV 1 vždy o 16.25 h, na STV 2 vždy o 17.45 h!
PREDSTAVUJEME KANDIDÁTOV SNS VO VOĽBÁCH DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU
Dušan Švantner - kandidát SNS na europoslanca č.1
Životné krédo
Prekonávanie životných prekážok človeka posilňuje a všetci, ktorí majú túto schopnosť, sú povinní pomáhať tým, ktorí pomoc potrebujú.
Z môjho života...
Milujem svoj rodný kraj, milujem Slovensko. Hlavnou oporou je pre mňa moja rodina - manželka, dcéra, syn, ku ktorým cítim zodpovednosť, no v životných skúškach sú mi ďalšou posilou moji priatelia, na ktorých sa môžem vždy spoľahnúť. Vážim si stretnutia s ľuďmi, keď pri podaní rúk nám preblesknú mysľou spoločné zážitky z práce, športu alebo spoločenských udalostí. Dozrievanie človeka je aj vedieť pomôcť priateľom, ktorí sa dostali do ťažkých životných situácií a mať dobrý pocit z toho, že mi ľudia veria.
Z môjho volebného programu...
Veľa občanov si myslí, že Európsky parlament je vzdialený od našich potrieb, no skutočnosť je celkom iná, preto chcem na jeho pôde riešiť tieto otázky:
1. Hospodárska politika Európskej únie je založená na hospodárskej súťaži medzi štátmi, a nie na podpore všetkých ekonomík. Tento fakt potvrdzuje, ako tvrdo sa EÚ bráni prevádzke jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, hoci rekonštrukciu robili známe „západniarske“ firmy, ktoré garantovali jej bezpečný chod do roku 2025. Odstavilo by takúto elektráreň Nemecko alebo Francúzsko? Chcem presvedčiť poslancov o tom, že dostatok elektrickej energie na Slovensku je prínosom pre celú Európsku úniu.
2. Nie je možné, aby bol nerovnaký meter na vzťah štátu k národnostným menšinám. Treba vytvoriť štandardné práva pre všetky menšiny v európskych štátoch (Maďarov na Slovensku aj Slovákov v Maďarsku). Môj cieľ je vyriešiť tento problém.
3. Musíme si chrániť prírodné bohatstvo, ktorým sú naše lesy. Ako sme mohli dopustiť, aby odstraňovaniu veternej kalamity v našich lesoch bránili organizácie, ktoré nemajú žiadnu právnu zodpovednosť? A dialo sa to s podporou úradníkov Európskej únie. Teraz, keď sa z veternej kalamity vyvinula kalamita podkôrneho hmyzu, nám Európska únia oznámi, že sme mali pred tromi rokmi pravdu a celý problém si máme vyriešiť sami. Aké bude odškodnenie za tento omyl? Urobím všetko pre to, aby sa podobná situácia už nezopakovala.
4. Slovenskí poslanci v Európskom parlamente musia podporovať vstup štátov do EÚ, s ktorými máme historicky dobré vzťahy, preto budem podporovať vstup Chorvátska a Srbska.
5. Našou úlohou je obhajovať dobré meno našej vlasti. Nie je možné, aby slovenskí poslanci za SMK organizovali v Bruseli výstavy s klamstvami o ubližovaní Maďarom na Slovensku a my sme nedali na túto nehoráznosť adekvátnu odpoveď. Predložím analýzu života Slovákov na južnom území Slovenska.
Jaroslav Paška - kandidát SNS na europoslanca č.2
Životné krédo:
Štúrovské "veľa tvoriť, málo troviť" prišlo do našej rodiny z Ostrej Lúky pred 150 rokmi. Som presvedčený, že aj dnes je pre nás dobrou radou.
Z môjho života...
Význam cesty životom a cieľa, ktorý dáva životu zmysel, múdro popísali naši učenci. Nám doba ponúkla výnimočnú príležitosť zavŕšiť úsilie našich otcov o emancipáciu Slovákov. Som rád, že sme túto príležitosť, aj napriek silnému odporu, dôstojne zvládli a že naše deti už majú rovnaké práva, ako iné zvrchované národy. Som tiež rád, že som mal možnosť byť súčasťou tímu, ktorý to uskutočnil a že som dostal dôveru pôsobiť v prvej vláde samostatnej Slovenskej republiky.
Z môjho volebného programu...
Práca v Európskom parlamente umožňuje poslancom združovať sa podľa politických programov do politických skupín. V roku 2003 sme sa s predstaviteľmi politickej skupiny Únie za Európu národov v EP dohodli na pridružení SNS k tomuto zoskupeniu, ktoré presadzuje, aby EÚ ostala zoskupením samostatných zvrchovaných štátov v spoločnom ekonomickom priestore. Pre takýto základný politický program, odmietajúci majorizáciu malých národov v EÚ chceme v európskom parlamente získavať ďalších spojencov. Počas práce v PZ Rady Európy v Štrasburgu, kde som pôsobil ako podpredsedu vplyvnej politickej frakcie Európska demokratická skupina (EDG) som zistil, že pre náš pohľad na ďalšie smerovanie EÚ nájdeme spojencov prakticky vo všetkých krajinách EÚ. Som presvedčený, že náš zdržanlivý postoj k posilňovaniu vplyvu európskej byrokracie bude mať v novom európskom parlamente ešte väčšiu podporu.
V práci výborov EP považujem za potrebné vo Výbore pre ústavné veci otvoriť diskusiu o rozdelení veľkého počtu poslancov (735) EP do dvoch komôr. Komora občanov by odrážala tak ako je to v dnešnom EP zastúpenie štátov podľa počtu obyvateľov. V Komore národov by však mali mať všetky štáty, tak veľké ako aj malé rovnaký počet zástupcov. Do Európskeho parlamentu by tento model priniesol viac demokracie a súčasne by dal možnosť malým krajinám, aby ich hlas v EP bol rovnako silný ako tých veľkých.
Vo Výbore pre zahraničnú politiku považujem za potrebné podporiť vstup Chorvátska a Srbska do EÚ. Súčasne navrhujem vytvoriť Združenie štátov Karpatskej kotliny, t.j. Slovenska, Ukrajiny, Rumunska, Srbska, Chorvátska, Slovinska a Rakúska, krajín z ktorých niektoré sú viac iné menej vystavované rozličným útokom ich jediného spoločného suseda. Cieľom pôsobenia združenia by malo byť, civilizovaným a kultivovaným spôsobom eliminovať riziká destabilizácie pomerov v Karpatskej kotline, vyvolávané stále otvorenejšími šovinistickými aktivitami z Budapešti. Som presvedčený, že Európa si už neželá ďalšie Kosovo.
Vo výbore pre regionálny rozvoj považujem za potrebné aj napriek hospodárskej kríze podporovať pokračovanie projektov na vyrovnávanie hospodárskych disparít tak, aby zaostalejšie regióny čo najskôr dosiahli životnú úroveň bežného európskeho štandardu.
Vladimír Čečot - kandidát SNS na europoslanca č.3
Životné krédo:
Uplatňujem svoje práva len do tej miery, aby som neobmedzoval práva iných.
Z môjho života...
Narodil som sa v jednej z najchudobnejších oblastí Slovenska, v tzv. hladovej doline - v meste Gelnica. Rodičia vo mne od malička pestovali lásku k rodnému jazyku, k domovine, k hodnotám, ako je úcta k ľuďom, k vzdelaniu, k prirodzenej a vznešenej potrebe pomáhať iným a trpezlivosti vypočuť si názory iných. Aj vďaka poznaniu a uvedomovaniu si týchto hodnôt som dnes tým, kým som....
Z môjho volebného programu...
Uvedomujem si, že práca poslanca Európskeho parlamentu je v prevažnej miere o tvorbe európskeho práva. Preto ponúkam svoje odborné vedomosti v oblasti európskej legislatívy, získané v teórii práva, ponúkam skúsenosti, prameniace z konkrétneho poznania aktuálnych problémov v jednotlivých regiónoch Slovenska, ktoré som získal počas doterajšieho vykonávania funkcie štátneho tajomníka Ministerstva vnútra SR povereného riadením verejnej správy na Slovensku. Ponúkam využitie svojich skúsenosti z práce v Rade Európy v orgánoch medzinárodnej spolupráce, v ktorých v súčasnosti pôsobím. V rámci svojho volebného programu sa chcem v prípade môjho zvolenia za poslanca Európskeho parlamentu zamerať na tieto kľúčové problémy :
1. vecne ovplyvňovať tvorbu sekundárneho európskeho práva v súvislosti s existujúcou hospodárskou krízou a blížiacou sa sociálnou krízou tak, aby ustanovenia rozhodnutí Európskeho parlamentu boli realizovateľné v podmienkach SR, aby zvyšovali kvalitu života našich občanov pri zabezpečovaní ich životných potrieb,
2. prostredníctvom právnych aktov EÚ vytvoriť právny mechanizmus, ktorý na základe inštitútu dobrých mravov ustanovia vydať kultúrne dedičstvo národom, ktoré im patrí (právnym nástupcom) a ktoré súčasní držitelia neoprávnene získali predovšetkým v období 2. svetovej vojny bez právneho titulu, alebo právnym titulom, ktorý bol neskoršie vyhlásený za protiprávny, napr. Viedenská arbitráž,
3. prostredníctvom sekundárneho európskeho práva vytvoriť rovnaký právny režim, ktorý bude zakladať rovnaké pravidlá pre riešenie problémov súvisiacich s migračnou a imigračnou politikou Európskej únie a jej národných štátov,
4. vecne ovplyvňovať tvorbu sekundárneho európskeho práva v oblasti trestného práva
s cieľom vytvorenia systému riešenia problémov domáceho a cezhraničného zločinu, nekompromisného boja proti nemu, osobitne boja proti zločinom obchodovaniu s ľuďmi vo všetkých jeho formách, vrátane obchodovania s ľudskými orgánmi.
5. v prípade môjho zvolenia za poslanca Európskeho parlamentu chcem, aby moji voliči o mne nevedeli len v čase pred voľbami, ale aby som im počas celého funkčného obdobia dával odpočet svojich aktivít v prospech občanov Slovenskej republiky.
Daniel Klačko - kandidát SNS na europoslanca č.4
Životné krédo:
Spravodlivosť - pravda - zodpovednosť.
Z môjho života…
Narodil som sa v Žiline. Detstvo a mladosť som prežil na Kysuciach v rodine, kde sme od detstva boli vedení k samostatnosti a zodpovednosti za svoje rozhodnutia a konanie. Po ukončení štúdia na lekárskej fakulte v Prahe som nastúpil na pynekologicko-pôrodnícke oddelenie žilinském nemocnice ako sekundárny lekár. Tam som pracoval až do nástupu do funkcie štátneho tajomníka na Ministerstvo zdravotníctva SR v roku 2006. Od r. 1990 až do súčasnosti som poslancom Mestského zastupiteľstva v Žiline už piate volebné obdobie.
Mal som príležitosť pomáhať při zachraňovaní života a zdravia ľudí i pracovať pre prospech verejnosti. Toto považujem za svoj najväčší životný úspech. V práci v prospech občanov celého Slovenska chcem pokračovať aj ako poslanec Európskeho parlamentu.
Z môjho volebného programu…
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti občanom SR v Európskej únii
Umožniť pacientovi vycestovať do zahraničia za akoukoľvek liečbou, na ktorú má nárok doma. Pritom občan musí mať nárok na úhradu takejto liečby do výšky sumy, ktorá by za ňu bola zaplatená v SR.
Presadzovať vznik zákonov, ktoré umožnia občanom SR vyhľadať liečbu v zahraničí na základe ich potrieb, a nie podľa plánovaných čakacích listín.
Pre menšie zákroky, ktoré si nevyžadujú hospitalizáciu, legislatívou umožniť, aby pacient nepotreboval vopred súhlas zdravotnej poisťovne.
Vo vážnejších prípadoch, keď bude vopred potrebný súhlas zdravotnej poisťovne na zahraničnú liečbu pacientov, musia byť vzaté do úvahy len medicínske a nie finančné hľadiská. Nesmie byť odmietnutý súhlas s liečbou v zahraničí, ak je táto potrebná vzhľadom na zdravotný stav pacienta.
Naši občania pri liečbe v zahraničí musia mať také isté práva na náhradu prípadných škôd spôsobených liečbou ako domáci pacienti.
Ochrana ľudského života od počatia po prirodzenú smrť
Presadzovať zákaz umelého prerušenia tehotenstva. Legislatíva týkajúca sa interrupcií musí byť prispôsobená požiadavkám členských štátov.
Zásadne vystupovať proti eutanázii a každej možnosti jej legalizácie. Podporovať všetky možnosti, ako zmierniť ľudské utrpenie a učiniť odchod zo života dôstojným.
V oblasti pokročilých technológií presadzovať zákaz všetkých postupov, ktoré pracujú s bunkami z ľudských zárodkov. Požadovať legislatívu, ktorá umožní vývoj pokročilých technológií bez nutnosti využívať ľudské zárodky.