BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) - Klimatické zmeny spôsobujú šírenie vírusových ochorení u poľnohospodárskych zvierat a zvyšujú výskyt niektorých mikróbov, ktoré sú známe svojou rizikovosťou pre ľudí. Uviedla to dnes Svetová organizácia pre zdravie zvierat (OIE). Podľa prieskumu v 126 zo 174 členov je 71 percent krajín a území "hlboko znepokojených" dosahom klimatických zmien na chorobnosť zvierat.
Celkove 58 percent štátov zúčastnených v prieskume uviedlo, že už identifikovali najmenej jeden prípad ochorenia nového alebo obnoveného na ich území, čo spájajú s klimatickými zmenami. Najčastejšie menovanými chorobami sú choroba modrého jazyka, horúčka údolia Rift (RVF) a západonílsky vírus. "Stále viac krajín naznačuje, že klimatické zmeny sú zodpovedné najmenej za jedno nové alebo obnovené ochorenie na ich území," uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ OIE Bernard Vallat. "Je to realita, ktorú nemôžeme ignorovať a musíme pomôcť veterinárnym službám na celom svete k nadobudnutiu systémov, vyhovujúcim medzinárodným štandardom tak, aby sme mohli bojovať s týmto problémom," vyhlásil.
V roku 2007 Medzivládny panel OSN pre klimatické zmeny (IPCC) vydal správu, v ktorej varoval, že zmeny počasia by mohli viesť k rozšíreniu lokalít s výskytom hmyzu prenášajúcim choroby. To by mohlo mať dosah na zdravotný stav ľudí najmä v oblastiach s maláriou a horúčkou dengue. Štúdiu vydalo OIE v druhý deň šesťdňového zasadnutia valného zhromaždenia organizácie so sídlom v Paríži. Zabránenie šírenia ochorení zvierat cestou medzinárodného hnutia je jedným z jej kľúčových cieľov.
SITA/AFP
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok