Čadca (15.5.2009) - Po dvoch rokoch prestávky začal vláčik Historickej lesnej úvraťovej železničky s návštevníkmi opäť jazdiť do prvej úvrate. Stalo sa tak zásluhou finančnej podpory Žilinského samosprávneho kraja, vďaka ktorej sa na tejto unikátnej technickej pamiatke preinvestovalo takmer 166 000 euro. „Od začiatku som bol presvedčený o tom, že kysucká železnička musí fungovať aj s úvraťovým systémom, ktorý je vo svete unikátny a môžeme byť naň právom hrdí,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Odstránenie zosuvu v náročnom horskom teréne nebolo jednoduchou záležitosťou pre problematický prístup techniky.
S dopravou potrebného materiálu museli pomôcť aj pracovníci Kysuckého múzea (obsluha HLÚŽ s drezinou). Ukončenie prác skomplikoval príchod zimy a neschodnosť terénu až do neskorej jari, sneh v doline pretrvával do konca apríla 2009. Ale podchytenie svahu mikropilótami v počte 61 ks, vybudovanie masívneho oporného múra a oprava systému odvádzania vody by malo predstavovať definitívne riešenie technického problému, ktorý na železničke pretrvával viac ako desaťročie.
Na prelome júna a júla 1997 bola vplyvom povodne vážne poškodená železnička, ako aj časť múzejného areálu expozície. Voda narušila teleso trate, vážne poškodila mosty a priepusty, pričom k najväčším škodám došlo v 3,4 km úvraťovej časti. Záchranné práce boli ukončené koncom roku 1998, ale na jar 2000 sa ešte katastrofálnejším spôsobom prejavila nestabilnosť podložia. Ďalším zosuvom sa porušila druhá, aj tretia úvraťová koľaj a premávka bola v tejto časti úplne vylúčená, až do mája 2007, kedy začala prevádzka na opravenom úseku trate. Radosť múzejníkov a návštevníkov však trvala iba jednu sezónu, keďže koncom toho istého roku došlo k zosuvu trate v 3,2 km. Prednedávnom však boli rekonštrukčné práce úspešne dokončené a na železničke, ktorú pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum v Čadci vlak v prvej úvrati premáva od 1. mája 2009. „Prajem nielen Kysuckému múzeu, ale všetkým Kysučanom i návštevníkom tohto podmanivého regiónu, aby nestratili paru, a to nielen v parnej lokomotíve, ale aj v snahe o zviditeľňovanie svojho regiónu a skvalitňovaniu kultúrnych aktivít, k čomu im Žilinský samosprávny kraj bude aj naďalej pomáhať,“ dodal Juraj Blanár.
Lenka Jancová
komunikačný manažér KM