
Najviac peňazí zo 7 561 541 eur, ktoré idú cez MZV SR na rozvojovú pomoc vrátane financovania Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS), pôjde do Srbska 1,6 mil. eur. Pre Afganistan sa počíta s 550-tisíc eurami a pre Keňu s 560-tisíc eurami. Do SAMRS, cez ktorú sa rozdeľujú granty na projekty, ide tento rok 387 406 eur. SR bude pokračovať aj v trojstrannej rozvojovej pomoci s Kanadou a Rakúskom.
Vláda podporí projekty na budovanie občianskej spoločnosti, podporu vzdelávania, zdravotnícku starostlivosť a prevenciu chorôb, budovanie infraštruktúry, podporu malého a stredného podnikania. Okrem troch programových krajín pomôžeme aj šestnástim projektovým krajinám - Albánsku, Bielorusku, Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore, Etiópii, Gruzínsku, Kazachstanu, Kirgizsku, Macedónsku, Moldavsku, Mongolsku, Sudánu, Tadžikistanu, Ukrajine, Uzbekistanu a Vietnamu.
Vláda chce ďalej podporovať mikrogranty ako jednu z najdostupnejších foriem pomoci miestnym komunitám v prioritných rozvojových krajinách. Cez veľvyslanectvá podporí projekty miestnych subjektov v Srbsku, Čiernej Hore a Macedónsku do 70-tisíc eur, v Bosne, Keni, Bielorusku a Moldavsku do 35-tisíc eur.
Projektom majú pomáhať aj slovenskí diplomati. Keďže v Afganistane nemáme veľvyslanectvo, SR sa dohodne s Holandskom a inými donormi na prijateľnom zastúpení. Pre tri programové krajiny vypracuje Ministerstvo zahraničných vecí (MZV SR) samostatnú stratégiu rozvojovej pomoci na päť rokov. Pomoc Srbsku a Čiernej Hore upravujú medzivládne dohody, s Keňou a Afganistanom sa pripravujú.
V Srbsku sa počíta so spoluprácou s vysokými školami na posilnení ich kapacít, ako aj podpora reforiem v priemysle a energetike. Ministerstvo školstva (MS SR) má poskytnúť maximálne päť štipendií vysokoškolákom z Afganistanu, Kene alebo Srbska a po tri študentom zo 16-tich projektových krajín.
MZV SR považuje za hlavných realizátorov rozvojovej pomoci mimovládne organizácie, kde spolupracuje najmä s Platformou mimovládnych rozvojových organizácií (PMVRO). Zároveň však chce podstatne väčšiu účasť podnikateľov. Cez rozvojovú pomoc by sa mali naše firmy etablovať na trhoch tretích, prijímateľských krajín.
SITA