Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Kampaň k eurovoľbám štartuje v sobotu

Kampaň k eurovoľbám štartuje v sobotuBRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) - Kampaň k voľbám do Európskeho parlamentu (EP), ktoré nás čakajú 6. júna, sa začne už túto sobotu. Podľa zákona o voľbách do EP sa vysielanie politickej reklamy a umiestňovanie volebných plagátov môže začať 21 dní predo dňom volieb. Volebné plagáty a iné nosiče informácií sa môžu umiestňovať len na miestach, ktoré na ne vyhradia obce. Ako pri vysielaní politickej reklamy, tak aj pri vylepovaní plagátov ku kampani musia mať všetky kandidujúce politické subjekty zabezpečené rovnaké podmienky. Aj pri kampani k voľbám do EP platí 48-hodinové predvolebné moratórium, ktoré sa začne 4. júna o 7:00. Informačné moratórium platí i počas volieb až do zavretia volebných miestností, v sobotu 6. júna o 22:00. Moratórium sa vzťahuje aj na agitáciu v prospech alebo neprospech kandidujúcich politických strán v budovách, kde sídlia volebné miestnosti a v ich bezprostrednom okolí. Zároveň je v deň volieb zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov.

Verejnoprávne STV a SRo a súkromné televízie a rádiá môžu vyhradiť na politickú reklamu k voľbám do EP maximálne päť hodín vysielania. Platia si ju politické subjekty samy a médiá ju musia jasne odčleniť od ostatného vysielania oznamom, že ide o platenú politickú reklamu. Pre všetky politické subjekty musia zaistiť rovnaké podmienky nákupu vysielacieho času a zároveň zabezpečiť, aby ich spravodajské a publicistické relácie boli vyvážené a nestranné. Za porušenie pravidiel môžu od Rady pre vysielanie a retransmisiu dostať sankcie.

Okrem kampane politických subjektov na podporu ich kandidátov na poslancov EP už intenzívne prebieha kampaň samotného europarlamentu v médiách, kinách, ale napríklad aj na internetových sociálnych sieťach MySpace, Facebook a Flickr. Jej cieľom je mobilizácia voličov jednotlivých členských štátov Európskej únie (EÚ) k účasti na voľbách, keďže EP je jediným priamo voleným orgánom únie. Pritom o obsadení všetkých 736 kresiel europarlamentu má právo rozhodnúť približne 375 miliónov voličov z 27 členských krajín EÚ.

V súčasnosti má EP 785 poslancov a Slovensko zastupujú 14. Po voľbách, ktoré sa v štátoch únie konajú medzi 4. a 7. júnom, budú mať menšie krajiny v EP minimálne päť poslancov, najväčšie 99 a SR 13. Zároveň sa po voľbách zjednotia platy europoslancov. Ich hrubé mesačné platy budú od júna 2009 cca 7 665 eur a vyplácať sa budú z rozpočtu EÚ. V súčasnosti pre platy poslancov EP nie sú jednotné pravidlá. Hradia sa zo štátnych rozpočtov krajín, ktoré zastupujú a po väčšine zodpovedajú výške platu poslancov ich národných parlamentov. Europoslanci sa volia každých päť rokov, ide teda o historicky druhú voľbu zástupcov SR v EP. Podľa aktuálnych prieskumov sa 13 poslancov EP za SR chystá voliť približne 20 percent voličov. Pred piatimi rokmi s necelými 17-timi percentami pritom patrila naša vôbec prvá účasť vo voľbách do EP medzi najnižšie v celej únii. Poslanci v EP nezasadajú podľa krajín, ale podľa politickej orientácie. V súčasnosti sú rozdelení do siedmich politických skupín: EPP-ED - Skupina Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov) a Európskych demokratov (277 poslancov, 37 %), PES - Socialistická skupina v EP (218 poslancov, 28 %), ALDE - Skupina Aliancie liberálov a demokratov za Európu (106 poslancov, 13 %), UEN - Skupina Únie za Európu národov (44 poslancov, 5 %), Greens/EFA - Skupina Zelených/Európska slobodná aliancia (42 poslancov, 5 %), EUL-NGL - Konfederatívna skupina Európskej zjednotenej ľavice - Nordickej zelenej ľavice (41 poslancov 5 %) a IDN/DEM - Skupina Nezávislosť/demokracia (23 poslancov, 3 %). V EP pôsobí momentálne aj 34 poslancov (4 %), ktorí nie sú zaradení v žiadnej politickej skupine. V súčasnosti má SR 8 poslancov vo frakcii EPP-ED, troch v PES a traja nie sú zaradení.

Voliči by už v týchto dňoch mali dostať od svojich obcí základné údaje o čase, mieste a spôsobe voľby poslancov EP a okrem toho aj zoznam zaregistrovaných kandidátov. Voliť 13 europoslancov za SR bude môcť v sobotu, 6. júna, od 7:00 do 22:00 vyše 4,3 milióna Slovákov v 5 906 volebných okrskoch. V eurovoľbách sa o hlasy pre svojich kandidátov uchádza 17 politických strán, ktoré majú spolu 185 kandidátov. Informácie o voľbách možno nájsť napríklad na webovej stránke Štatistického úradu SR - http://www.statistics.sk a tiež na: http://www.volby2009.eu. Oficiálne výsledky uverejní Ústredná volebná komisia až po skončení volieb v tom členskom štáte EÚ, ktorého voliči odhlasujú ako poslední, čo bude v nedeľu 7. júna po 22:00. Informácie o priebehu hlasovania budú od 4. do 7. júna tiež na stránkach EP - http://www.europarl.europa.eu/.

SITA

Súvisiace kategórie článkov :

Vytvorené: 14.05.2009 | Čitateľov: 607